40 fods sejlbåd ved Borre knob med knækket rig

40 fods sejlbåd ved Borre knob med knækket rig

Vagttelefonen har kimet idag - hele 3 udkald inden for et par timer.

Første udkald gik til Borre knob i Horsens fjord
Havaristen sejler alene og bliver overraskes af tordenvejret. Erfaren sejler der tit sejler i hårdt vejr men denne gang knækkede masten.
Havaristen kaster ankeret og venter på DSRS.
Da besætningen kommer, danner de et overblik og bliver enige om at trække sejlet op på dækket. Det er muligt at bugsere masten med.  Havaristen slæbes til Horsens, hen til kranen hvor han kan få hjælp. 
Havaristen er medlem og kender til app'en søredning til søs

Besætningen får ønsket havaristen god vind og sejler vider til nr. 2 udkald 

STØT DANSK SØREDNINGSSELSKAB

Når du støtter Dansk Søredningsselskab, tager du ansvar for alle der færdes til søs. Om du er lystsejler, fisker eller blot på gennemfart – så er vi fælles om at færdes på havet. Dansk Søredningsselskab hjælper alle, der har brug for hjælp på søen, uanset om de er medlem eller ej. Vores redningsmandskab arbejder frivilligt og ulønnet hele året rundt. Men vi kan kun eksistere på grund af mennesker som dig, der tager ansvar og gør noget for fællesskabet på havet.

Som medlem er du med til at sikre at:

  • Dansk Søredningsselskab kan stå til rådighed hele døgnet - året rundt.
  • Vores frivillige, ulønnede redningsmandskab kan blive uddannede.
  • Vi kan rykke ud til ikke livstruende situationer til inden for 20 minutter.
  • Vores redningsbåde og redningsudstyr kan blive vedligeholdt.
  • Vi kan etablere nye redningsstationer i flere danske havne.

Et medlemskab koster 600 kr. pr kalender år.

Når du har meldt dig ind, sender vi dig en medlemspakke med en vimpel, et årsmærke og klistermærker, som bevis på, at du tager ansvar for andre mennesker, der færdes på og i havet.

Andre aktioner udført af DSRS Juelsminde

Granada 28 sejlbåd med knækket mast

Grøn / gul udkald Granada 28 sejlbåd med knækket mast mellem Endelave og Samsø. Havaristen ønsker hjælp til at skæres masten fri. Opkaldet kommer fra Lyngby
DSRS Juelsminde
Læs mere
Assistance

43 fods sejlbåd med rorskade

Gul udkald 43 fods sejlbåd med rorskade, beder om assistance kl. 21.18 Ombord er 2 voksne og en baby. Vagttelefonen beder havaristen kaster anker, men dette
DSRS Juelsminde
Læs mere
Assistance

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Gå ikke klip af vores nyhedsbrev ! Vi udsender et nyhedsbrev 6-8 gange om året, med nyheder, tips & tricks, gode tilbud fra vores samarbejdspartner samt anden god information. Tilmeld dig i dag og vær med !