
Motor driller efter nyt service eftersyn
Selvom man får lavet et fint service på motor / brændstof system - er det jo ikke altid at det hele bare spiller herefter.
Et sejlerpar i en Saga 27 som vi hjalp i havn efter motorstop i Køge Bugt, måtte have assistance for anden gang.
Uheldigt er det bare når motoren sætter ud selvom der var udført professionel service -desværre kan det ske for alle og er en del af sejlerlivet.
Vi fik opkaldet tirsdag formiddag kl. 10:20 og afgik Køge Marina 30 minutter senere med en to mands besætning. Vi fandt hurtigt Saga 27 motorbåden på den forventede position og vendte herefter stævnen mod Køge Marina - servicekajen var nok et velkomment gensyn trods alt.
Ros til de uheldige sejlere for at holde humøret højt og hovedet koldt - og blot ringe til samt vente på at DSRS ankommer.