Sejlbåd på slæb

Sejlbåd behøver assistance

Vi bliver kaldt ud til en sejlbåd med tre personer om bord, der har motorproblemer og ikke rigtig kommer videre pga af for svag vind.

Vi finder dem et godt stykke øst for drogden og får dem trukket ind til Dragør Havn. De er allerede medlem og kender proceduren, da de for et par år siden har fået assistance fra det svenske modstykke til DSRS.

STØT DANSK SØREDNINGSSELSKAB

Når du støtter Dansk Søredningsselskab, tager du ansvar for alle der færdes til søs. Om du er lystsejler, fisker eller blot på gennemfart – så er vi fælles om at færdes på havet. Dansk Søredningsselskab hjælper alle, der har brug for hjælp på søen, uanset om de er medlem eller ej. Vores redningsmandskab arbejder frivilligt og ulønnet hele året rundt. Men vi kan kun eksistere på grund af mennesker som dig, der tager ansvar og gør noget for fællesskabet på havet.

Som medlem er du med til at sikre at:

  • Dansk Søredningsselskab kan stå til rådighed hele døgnet - året rundt.
  • Vores frivillige, ulønnede redningsmandskab kan blive uddannede.
  • Vi kan rykke ud til ikke livstruende situationer til inden for 20 minutter.
  • Vores redningsbåde og redningsudstyr kan blive vedligeholdt.
  • Vi kan etablere nye redningsstationer i flere danske havne.

Et medlemskab koster 600 kr. pr kalender år.

Når du har meldt dig ind, sender vi dig en medlemspakke med en vimpel, et årsmærke og klistermærker, som bevis på, at du tager ansvar for andre mennesker, der færdes på og i havet.

Andre aktioner udført af DSRS København

Sejlbåd behøver assistance

Vi bliver kaldt ud til en sejlbåd med tre personer om bord, der har motorproblemer og ikke rigtig kommer videre pga af for svag vind. Vi finder dem et godt
DSRS København
Læs mere
Assistance

Sejlbåd sad fast i måleudstyr

Vi fik et opkald fra en person på en sejlbåd som havde brug for hjælp. Han sad fast i noget kæde ved noget måleudstyr ved Drogden Fyr. Vi afgik tre mand med
DSRS København
Læs mere
Assistance

Drev + skrue tabt

Vi fik et udkald til en Havarist, der var stødt på en sten og havde mistet drevet og skruen. De lå på ret lavt vand i et stenfyldt område, hvilket gjorde at vi
DSRS København
Læs mere
Assistance

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Gå ikke klip af vores nyhedsbrev ! Vi udsender et nyhedsbrev 6-8 gange om året, med nyheder, tips & tricks, gode tilbud fra vores samarbejdspartner samt anden god information. Tilmeld dig i dag og vær med !