Rescue Freja

27 fods motorbåd med tovværk i skruen ved Borreknob

Udkald #40

Rescue Freja afgår fra Juelsminde mod Horsens Fjord kl. 10:02 hvor en motorbåd har fået tovværk i skruen, og for anker afventer vores ankomst.

Der er kraftig vind og store bølger i området som gør aktionen besværlig.

Vi får en redder over på havaristens båd, som går i vandet og begynder at skære tovværket som viser sig at være en trosse fra et større skib.

Denne del af aktionen går fint, og slæb mod Horsens Havn påbegyndes, men idet vi starter slæbet taber vi vores redder på havaristen i vandet, vi slækket tovet så meget på havaristen at vores redder selv kan komme ombord på havaristen igen.

Havaristen trækkes op på siden af Freja i havneindløbet og lægges ind på servicekajen ved kranen.

Rescue Freja sejler retur til Juelsminde, tankes og gøres klar til næste aktion.

STØT DANSK SØREDNINGSSELSKAB

Når du støtter Dansk Søredningsselskab, tager du ansvar for alle der færdes til søs. Om du er lystsejler, fisker eller blot på gennemfart – så er vi fælles om at færdes på havet. Dansk Søredningsselskab hjælper alle, der har brug for hjælp på søen, uanset om de er medlem eller ej. Vores redningsmandskab arbejder frivilligt og ulønnet hele året rundt. Men vi kan kun eksistere på grund af mennesker som dig, der tager ansvar og gør noget for fællesskabet på havet.

Som medlem er du med til at sikre at:

  • Dansk Søredningsselskab kan stå til rådighed hele døgnet - året rundt.
  • Vores frivillige, ulønnede redningsmandskab kan blive uddannede.
  • Vi kan rykke ud til ikke livstruende situationer til inden for 20 minutter.
  • Vores redningsbåde og redningsudstyr kan blive vedligeholdt.
  • Vi kan etablere nye redningsstationer i flere danske havne.

Et medlemskab koster 600 kr. pr kalender år.

Når du har meldt dig ind, sender vi dig en medlemspakke med en vimpel, et årsmærke og klistermærker, som bevis på, at du tager ansvar for andre mennesker, der færdes på og i havet.

Andre aktioner udført af DSRS Juelsminde

Bandholm 27 grundstødt på Bjørnsknude

Udkald #38 Under klargøring til afgang fra dagens 2. udkald kommer nu det 3. som drejer sig om en Bandholm 27 sejlbåd med tre voksne og tre børn ombord der er
DSRS Juelsminde
Læs mere
Assistance

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Gå ikke klip af vores nyhedsbrev ! Vi udsender et nyhedsbrev 6-8 gange om året, med nyheder, tips & tricks, gode tilbud fra vores samarbejdspartner samt anden god information. Tilmeld dig i dag og vær med !