36 fods fritidskutter mistede brændstof hen over natten

36 fods fritidskutter mistede brændstof hen over natten

Fredagens udkald er en 36 tons fritidskutter der er løbet tør for brændstof hen over natten. Havaristen fortæller at han har fået stjålet sit brændstof.
Der bliver samlet en besætning på 4 mand.
Meldingen er, at havaristen ligger for anker ved Tunø knob.
Crewet tager lidt brændstof med ud til havaristen i håb om at han selv kunne komme i havn.
Da crewet ankommer fylder de brændstof på og sender deres maskinmester over for at udlufte dieselsystemet. Efter lidt tid er der ikke nok strøm på batteriet, så de etablerer et slæb og sætter kurs mod Hou havn.
Ved Hou havn trækker crewet havaristen tæt på Rescue Loke.
Crewet sætte et drivanker på, da de kommer tæt på havnen. Dette grundet stærke medvind. 
Da crewet smider drivankeret, bliver det flået fra linen.
Crewet må lave en ny vurdering/beregning  om, hvordan de bedst kommer sikkert ind til kaj med havaristen, 
Da crewet kommer tæy på kajen, sætter en redder af med slæbe tovet, så redderen kan hjælpe med at stoppe havaristen.
Det lykkes tildels, det blev en lidt hård landing, så en Fender blev revet af.
Efter lidt papir arbejde sætter de kurs mod Juelsminde.
Tilbage i Juelsminde tanker de Rescue Loke og vasker motorene .
Det blev et lidt længere udkald end de forventede.

STØT DANSK SØREDNINGSSELSKAB

Når du støtter Dansk Søredningsselskab, tager du ansvar for alle der færdes til søs. Om du er lystsejler, fisker eller blot på gennemfart – så er vi fælles om at færdes på havet. Dansk Søredningsselskab hjælper alle, der har brug for hjælp på søen, uanset om de er medlem eller ej. Vores redningsmandskab arbejder frivilligt og ulønnet hele året rundt. Men vi kan kun eksistere på grund af mennesker som dig, der tager ansvar og gør noget for fællesskabet på havet.

Som medlem er du med til at sikre at:

  • Dansk Søredningsselskab kan stå til rådighed hele døgnet - året rundt.
  • Vores frivillige, ulønnede redningsmandskab kan blive uddannede.
  • Vi kan rykke ud til ikke livstruende situationer til inden for 20 minutter.
  • Vores redningsbåde og redningsudstyr kan blive vedligeholdt.
  • Vi kan etablere nye redningsstationer i flere danske havne.

Et medlemskab koster 600 kr. pr kalender år.

Når du har meldt dig ind, sender vi dig en medlemspakke med en vimpel, et årsmærke og klistermærker, som bevis på, at du tager ansvar for andre mennesker, der færdes på og i havet.

Andre aktioner udført af DSRS Juelsminde

Dagens andet udkald

Dagens andet udkald kommer kl. 20.49 om en 18 fods motorbåd med motorstop ved Strib Fyr. Vi samler 2 mand og afgår mod Bogense for at få den tredje mand med. En
DSRS Juelsminde
Læs mere
Assistance

Dagens første Udkald

Dagens første udkald kommer fra JRCC om en 28 fods sejlbåd på grund på Tunø rev. Vi samler en besætning, men når ikke ud af havnen inden den bliver afblæst, de
DSRS Juelsminde
Læs mere
Assistance

Grundstødning ved Stenderup Hage

Grønt udkald kommer fra JRCC, om vi kan hjælpe en motorbåd ved Stenderup Hage, da vores kollegaer i Assens ikke kan stille hold. Vi får samlet en besætning på
DSRS Juelsminde
Læs mere
Assistance

Grundstødning ved Bjørnsknude

kl.10.27 får vi en alarm, en tysk 30 fods sejlbåd er gået på grund ved Bjørnsknude. Loke var på vandet og fremme ved haveristen på kun 7 minutter. Båden blev
DSRS Juelsminde
Læs mere
Assistance

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Gå ikke klip af vores nyhedsbrev ! Vi udsender et nyhedsbrev 6-8 gange om året, med nyheder, tips & tricks, gode tilbud fra vores samarbejdspartner samt anden god information. Tilmeld dig i dag og vær med !