45 ft sejlbåd hjælpes i havn

Ejer ringer direkte om vi kan hjælpe båden i havn ligger S for Røsnæs 8 nm fra Kalundborg

pos. N55.43.110 E 010.55025

Da det er tåget orientere vi Storebælt Trafik om at vi er i området, det viser sig senere at være en god ide, for båden vi skulle hjælpe har flyttet sig mod Kalundborg. Vi får på VHF et opkald fra Storebælt Trafik at de har en pejling på båden, den får vi, en rigtig god hjælp.

 

STØT DANSK SØREDNINGSSELSKAB

Når du støtter Dansk Søredningsselskab, tager du ansvar for alle der færdes til søs. Om du er lystsejler, fisker eller blot på gennemfart – så er vi fælles om at færdes på havet. Dansk Søredningsselskab hjælper alle, der har brug for hjælp på søen, uanset om de er medlem eller ej. Vores redningsmandskab arbejder frivilligt og ulønnet hele året rundt. Men vi kan kun eksistere på grund af mennesker som dig, der tager ansvar og gør noget for fællesskabet på havet.

Som medlem er du med til at sikre at:

  • Dansk Søredningsselskab kan stå til rådighed hele døgnet - året rundt.
  • Vores frivillige, ulønnede redningsmandskab kan blive uddannede.
  • Vi kan rykke ud til ikke livstruende situationer til inden for 20 minutter.
  • Vores redningsbåde og redningsudstyr kan blive vedligeholdt.
  • Vi kan etablere nye redningsstationer i flere danske havne.

Et medlemskab koster 600 kr. pr kalender år.

Når du har meldt dig ind, sender vi dig en medlemspakke med en vimpel, et årsmærke og klistermærker, som bevis på, at du tager ansvar for andre mennesker, der færdes på og i havet.

Andre aktioner udført af DSRS Kerteminde

Ny erhvervet sejlbåd med lavt olietryk

En 27 fods, nyerhvervet sejlbåd, fik lavt olietryk i den nordlige del af Storebælt. Havaristen kontaktede DSRS Kerteminde og kunne oplyse at de drev tæt ved T
DSRS Kerteminde
Læs mere
Assistance

Tysk sejlbåd på grund ved Korshavn

Vi blev kaldt ud af Lyngby radio for at hjælpe en tysk sejler på grund ved Korshavn, Fynshoved. Rescue Hugin i Bregnør kunne ikke komme ud da der var extrem
DSRS Kerteminde
Læs mere
Assistance

Motorstop

Dagens udkald kom fra et medlem som havde fået motorstop på vej ind i marinaen i Kerteminde og var drevet op i stenmolen Der blev hurtigt sat et hold og
DSRS Kerteminde
Læs mere
Assistance

23ft. motorbåd tov i skuen

Udkald til 23.ft. motorbåd ud for Ballen, Samsø med tov i skruen. Vi få en position og afgår Kerteminde i SV 12-14 m/s så vi kan se at han nok er drevet en del
DSRS Kerteminde
Læs mere
Assistance

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Gå ikke klip af vores nyhedsbrev ! Vi udsender et nyhedsbrev 6-8 gange om året, med nyheder, tips & tricks, gode tilbud fra vores samarbejdspartner samt anden god information. Tilmeld dig i dag og vær med !