Bianca 27 uden motor kraft

Bianca 27 uden motor kraft

kl.: 17:38 modtager vi et opkald fra en solo sejler i en Bianca 27 som ligger et par sømil fra Guldborg lystbådehavn. Problemet er at motoren ikke vil starte og da det er vindstille anmodes der om assistance til at blive bugseret ind i Guldborg lystbåde havn. Vi indkalder besætning og rescue RAN sætter kursen mod havaristen. Fremme ved havaristen bliver der etableret slæb til den anden side af broen ved Guldborg. På den anden side af broen bliver havaristen fortøjret langs siden på rescue RAN og herefter bugseres havaristen ind i havnen og lagt ind på sin bådplads. Rescue RAN vender herefter retur til sin hjem havn og er igen klar til at gå i aktion.

STØT DANSK SØREDNINGSSELSKAB

Når du støtter Dansk Søredningsselskab, tager du ansvar for alle der færdes til søs. Om du er lystsejler, fisker eller blot på gennemfart – så er vi fælles om at færdes på havet. Dansk Søredningsselskab hjælper alle, der har brug for hjælp på søen, uanset om de er medlem eller ej. Vores redningsmandskab arbejder frivilligt og ulønnet hele året rundt. Men vi kan kun eksistere på grund af mennesker som dig, der tager ansvar og gør noget for fællesskabet på havet.

Som medlem er du med til at sikre at:

  • Dansk Søredningsselskab kan stå til rådighed hele døgnet - året rundt.
  • Vores frivillige, ulønnede redningsmandskab kan blive uddannede.
  • Vi kan rykke ud til ikke livstruende situationer til inden for 20 minutter.
  • Vores redningsbåde og redningsudstyr kan blive vedligeholdt.
  • Vi kan etablere nye redningsstationer i flere danske havne.

Et medlemskab koster 600 kr. pr kalender år.

Når du har meldt dig ind, sender vi dig en medlemspakke med en vimpel, et årsmærke og klistermærker, som bevis på, at du tager ansvar for andre mennesker, der færdes på og i havet.

Andre aktioner udført af DSRS Vordingborg

Najad 34 bjærget i Ulvsund

Najd 34 der den 18.08 ikke kunne trækkes af Nordre Stenkar i Ulvsund er dags dato bjærget af Rescue Ran. Havaristen kunne sejle videre for egen kraft til
DSRS Vordingborg
Læs mere
Assistance

Najad 34 på grund i Vridet Ulvsund

Ejer af 31 fods sejlbåd Najad 34 ringer til DSRS Vordingborg for assistance til at blive trukket fri. Er grundstødt i Vridet i Ulvsund. DSRS Vordingborg
DSRS Vordingborg
Læs mere
Assistance

51 fods motorbåd på grund

JRCC anmoder DSRS Vordingborg om at assistere en 51 fods engelsk motorbåd grundstødt på græsøerne vest for Nyord. DSRS Vordingborg indkalder besætning og Rescue
DSRS Vordingborg
Læs mere
Assistance

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Gå ikke klip af vores nyhedsbrev ! Vi udsender et nyhedsbrev 6-8 gange om året, med nyheder, tips & tricks, gode tilbud fra vores samarbejdspartner samt anden god information. Tilmeld dig i dag og vær med !