*Øresund 01082026_2

Del to af morgenens bugsering

Parallelt med bugsering af 34 fod trækutter fra sidste log, blev mindre 27 fod båd som havde bugseret kutteren, men fået motorstop bugseret til havn. 

Det blev Rescue Quack som stod for den opgave og havaristen blev stille og roligt bugseret i havn.

Herefter sejlede Quack ud til rescue Sleipner og assisterende med bugseringen af kutteren.

STØT DANSK SØREDNINGSSELSKAB

Når du støtter Dansk Søredningsselskab, tager du ansvar for alle der færdes til søs. Om du er lystsejler, fisker eller blot på gennemfart – så er vi fælles om at færdes på havet. Dansk Søredningsselskab hjælper alle, der har brug for hjælp på søen, uanset om de er medlem eller ej. Vores redningsmandskab arbejder frivilligt og ulønnet hele året rundt. Men vi kan kun eksistere på grund af mennesker som dig, der tager ansvar og gør noget for fællesskabet på havet.

Som medlem er du med til at sikre at:

  • Dansk Søredningsselskab kan stå til rådighed hele døgnet - året rundt.
  • Vores frivillige, ulønnede redningsmandskab kan blive uddannede.
  • Vi kan rykke ud til ikke livstruende situationer til inden for 20 minutter.
  • Vores redningsbåde og redningsudstyr kan blive vedligeholdt.
  • Vi kan etablere nye redningsstationer i flere danske havne.

Et medlemskab koster 600 kr. pr kalender år.

Når du har meldt dig ind, sender vi dig en medlemspakke med en vimpel, et årsmærke og klistermærker, som bevis på, at du tager ansvar for andre mennesker, der færdes på og i havet.

Andre aktioner udført af DSRS København

Bugsering af sejlbåd uden fremdrift

Dagens 5 udkald går til en 27 fod sejlbåd som ikke har nogen fremdrift i form af hverken vind eller motor som ikke virker. Da Rescue Sleipner stadig er i gang
DSRS København
Læs mere
Assistance

Del to af morgenens bugsering

Parallelt med bugsering af 34 fod trækutter fra sidste log, blev mindre 27 fod båd som havde bugseret kutteren, men fået motorstop bugseret til havn. Det blev
DSRS København
Læs mere
Assistance

Motorproblemer under bugsering

Dagens første udkald er til to både som ligger drivende ved siden af sejlrenden ud for Lynetten. Da der er to både der har brug for hjælp bemandes både Rescue
DSRS København
Læs mere
Assistance

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Gå ikke klip af vores nyhedsbrev ! Vi udsender et nyhedsbrev 6-8 gange om året, med nyheder, tips & tricks, gode tilbud fra vores samarbejdspartner samt anden god information. Tilmeld dig i dag og vær med !