Endnu en kitesurfer

Lige inden anløb til Lynæs Havn med tidligere kitesurfer, bliver vi opmærksomme på en anden kite, der har ligget på vandet længe. Vi bliver enige om at sejle der over. Der møder vi på 9 meter vand en surfer, som har mistet sit board som ligger og driver i vandet, uden mulighed for at komme i land - på grund af fralands vind. Vi tager surfer og kite ombord, efter ca. 10 minutters søgning finder vi surferens board. Nu med begge surfere ombord sejler vi hjem i god ro og orden.

STØT DANSK SØREDNINGSSELSKAB

Når du støtter Dansk Søredningsselskab, tager du ansvar for alle der færdes til søs. Om du er lystsejler, fisker eller blot på gennemfart – så er vi fælles om at færdes på havet. Dansk Søredningsselskab hjælper alle, der har brug for hjælp på søen, uanset om de er medlem eller ej. Vores redningsmandskab arbejder frivilligt og ulønnet hele året rundt. Men vi kan kun eksistere på grund af mennesker som dig, der tager ansvar og gør noget for fællesskabet på havet.

Som medlem er du med til at sikre at:

  • Dansk Søredningsselskab kan stå til rådighed hele døgnet - året rundt.
  • Vores frivillige, ulønnede redningsmandskab kan blive uddannede.
  • Vi kan rykke ud til ikke livstruende situationer til inden for 20 minutter.
  • Vores redningsbåde og redningsudstyr kan blive vedligeholdt.
  • Vi kan etablere nye redningsstationer i flere danske havne.

Et medlemskab koster 600 kr. pr kalender år.

Når du har meldt dig ind, sender vi dig en medlemspakke med en vimpel, et årsmærke og klistermærker, som bevis på, at du tager ansvar for andre mennesker, der færdes på og i havet.

Andre aktioner udført af DSRS Lynæs

Motorhavari

Udkald til en sejlbåd ved Klint med motorhavari og ingen vind vi fik et tov i dem og trak dem til Hundested.
DSRS Lynæs
Læs mere
Assistance

Motorstop

Stationen modtog et opkald fra en mindre motorsejler, som havde fået motorstop ud for klint i Kattegat. De havde smidt deres anker og vi kunne ved vores ankomst
DSRS Lynæs
Læs mere
Assistance

Ødelagt drev

Statione modtog et opkald fra et medlem, som var sejlet på en stor sten i Roskilde. Drevet på båden blev derved ødelagt. Da vi ankom drev båden rundt, vi fik
DSRS Lynæs
Læs mere
Assistance

Motorstop

Sejlbåd havde fået motorstop i vindstille ud for Lynæs Havn. Blev læbt til Lynæs.
DSRS Lynæs
Læs mere
Assistance

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Gå ikke klip af vores nyhedsbrev ! Vi udsender et nyhedsbrev 6-8 gange om året, med nyheder, tips & tricks, gode tilbud fra vores samarbejdspartner samt anden god information. Tilmeld dig i dag og vær med !