Svømmer i vandet

Fiskegarn mv. i propellen

Nyindkøbt Omega 36 med 3 erfarne sejlere ombord var på vej hjem mod Egå Marina da de omkring "Lappegrunden" kom i nærkontakt med fiskegarn, hvorved både tovværk, plastikdunk og flag kom i vejen for ror og propel. Rescue Ran med 4 reddere sendt til stedet og en redningssvømmer bevæbnet med kniv mv. arbejdede hårdt for at befri båden. Det lykkedes ikke helt, men skåret fri kunne havaristen bugseres til Helsingør Nordhavn. I tryg havn kunne en fra besætningen i ro og mag hoppe i vandet og fjerne alt det uønskede fra propellen - og således kunne rejsen fortsætte mod Egå.

STØT DANSK SØREDNINGSSELSKAB

Når du støtter Dansk Søredningsselskab, tager du ansvar for alle der færdes til søs. Om du er lystsejler, fisker eller blot på gennemfart – så er vi fælles om at færdes på havet. Dansk Søredningsselskab hjælper alle, der har brug for hjælp på søen, uanset om de er medlem eller ej. Vores redningsmandskab arbejder frivilligt og ulønnet hele året rundt. Men vi kan kun eksistere på grund af mennesker som dig, der tager ansvar og gør noget for fællesskabet på havet.

Som medlem er du med til at sikre at:

  • Dansk Søredningsselskab kan stå til rådighed hele døgnet - året rundt.
  • Vores frivillige, ulønnede redningsmandskab kan blive uddannede.
  • Vi kan rykke ud til ikke livstruende situationer til inden for 20 minutter.
  • Vores redningsbåde og redningsudstyr kan blive vedligeholdt.
  • Vi kan etablere nye redningsstationer i flere danske havne.

Et medlemskab koster 600 kr. pr kalender år.

Når du har meldt dig ind, sender vi dig en medlemspakke med en vimpel, et årsmærke og klistermærker, som bevis på, at du tager ansvar for andre mennesker, der færdes på og i havet.

Andre aktioner udført af DSRS Helsingør

Kutter tager vand ind i havnen

En lystfiskerbåd beliggende i Helsingør Nordhavn tog vand ind og egne pumper var ikke tilstrækkelige. Vi mønstrede en passende flok, der med stationens og
DSRS Helsingør
Læs mere
Assistance

Motorstop

Skipperen, alene ombord på en 27 fods motorbåd, fik motorstop og let røgudvikling lidt nord for Helsingør Nordhavn. Vi samlede hurtigt en besætning til "Rescue
DSRS Helsingør
Læs mere
Assistance

🚨 Alarm midt i øvelsen!

Vores frivillige fra DSRS Helsingør var på øvelse ved Langebro, da alarmen pludselig gik. En motorbåd med to voksne og to børn havde mistet motorkraften ud for
DSRS Helsingør
Læs mere
Assistance

Trollingbåd med motorstop gange to

En trollingbåd med gæster ombord fik sig en uventet oplevelse på Øresund. Først satte den ene motor ud syd for Helsingør – og kort efter fulgte den anden efter
DSRS Helsingør
Læs mere
Assistance

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Gå ikke klip af vores nyhedsbrev ! Vi udsender et nyhedsbrev 6-8 gange om året, med nyheder, tips & tricks, gode tilbud fra vores samarbejdspartner samt anden god information. Tilmeld dig i dag og vær med !