Gemi 625 bugsering

Gemi 625 med motorstop

Ejeren af en Gemi 625 alubåd med motorproblemer, kontakter os for assistance til bugsering. Vi bemander Rescue Thyra og finder hurtigt havaristen for anker i den SV-lige del af Korevle.

Kort efter vi begyndte trækket mod Rørvig, kontaktede JRCC os med anmodning om hjælp til 2 personer, der driver på en ponton i Kattegat ud for Liseleje. På det tidspunkt uden koordinater for observationen. Vi forklarer havaristen situationen og aftalte, at han igen måtte have sit anker ud og vente til vi kom tilbage, hvilket han selvfølgelig var helt indforstået med.

Vi nåede kanten af Kattegat, hvor vi fik den gode besked, at de 2 personer var blevet bjerget af en forbipasserende, så vi tog tilbage, og fortsatte vores tur til Rørvig med havaristen på slæb.

I Rørvig ventede der en "varm" velkomst, idet havaristen må kende mere end 75% af alle i havnen, så han fik en hel del "venskabelige hilsener" under turen ind til pladsen.

STØT DANSK SØREDNINGSSELSKAB

Når du støtter Dansk Søredningsselskab, tager du ansvar for alle der færdes til søs. Om du er lystsejler, fisker eller blot på gennemfart – så er vi fælles om at færdes på havet. Dansk Søredningsselskab hjælper alle, der har brug for hjælp på søen, uanset om de er medlem eller ej. Vores redningsmandskab arbejder frivilligt og ulønnet hele året rundt. Men vi kan kun eksistere på grund af mennesker som dig, der tager ansvar og gør noget for fællesskabet på havet.

Som medlem er du med til at sikre at:

  • Dansk Søredningsselskab kan stå til rådighed hele døgnet - året rundt.
  • Vores frivillige, ulønnede redningsmandskab kan blive uddannede.
  • Vi kan rykke ud til ikke livstruende situationer til inden for 20 minutter.
  • Vores redningsbåde og redningsudstyr kan blive vedligeholdt.
  • Vi kan etablere nye redningsstationer i flere danske havne.

Et medlemskab koster 600 kr. pr kalender år.

Når du har meldt dig ind, sender vi dig en medlemspakke med en vimpel, et årsmærke og klistermærker, som bevis på, at du tager ansvar for andre mennesker, der færdes på og i havet.

Andre aktioner udført af DSRS Lynæs

Rorskade

En båd med knækket ror driver for anker ud for Rågeleje. Efter en kort sejlads i den kraftige vind og noget krappe sø, indser vi risikoen desværre er for stor
DSRS Lynæs
Læs mere
Assistance

Motorhavari

Udkald til en Naver 27 med motorhavari de havde kastet anker ud for Kulhuse strand, vi fik et tov ombord og trak dem ind i Kulhuse Havn.
DSRS Lynæs
Læs mere
Assistance

Havtræt

Efter en del timer på vandet i en Najad 34, og med en motor der ikke ville makke ret, ringede en træt sejler efter assistance. Vi fandt sejleren på den opgivne
DSRS Lynæs
Læs mere
Assistance

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Gå ikke klip af vores nyhedsbrev ! Vi udsender et nyhedsbrev 6-8 gange om året, med nyheder, tips & tricks, gode tilbud fra vores samarbejdspartner samt anden god information. Tilmeld dig i dag og vær med !