skive

Grundstødning ved Jelse Odde - og ved Løgstør Havn på vej hjem

Udkald kl. 16:19 - en 24 fods Granada med 1 person ombord, er på grund ved Jelse Odde, lidt nord for Skive

Rescue Frigg afgår kl. 16:50, finder havaristen og får ham trukket fri.

På vej hjem, mødes vi en grundstødt sejlbåd lige uden for Løgstør Havn. Ham trækker vi også fri og er tilbage på vores plads, og klar til en aktion kl. 18:51

 

STØT DANSK SØREDNINGSSELSKAB

Når du støtter Dansk Søredningsselskab, tager du ansvar for alle der færdes til søs. Om du er lystsejler, fisker eller blot på gennemfart – så er vi fælles om at færdes på havet. Dansk Søredningsselskab hjælper alle, der har brug for hjælp på søen, uanset om de er medlem eller ej. Vores redningsmandskab arbejder frivilligt og ulønnet hele året rundt. Men vi kan kun eksistere på grund af mennesker som dig, der tager ansvar og gør noget for fællesskabet på havet.

Som medlem er du med til at sikre at:

  • Dansk Søredningsselskab kan stå til rådighed hele døgnet - året rundt.
  • Vores frivillige, ulønnede redningsmandskab kan blive uddannede.
  • Vi kan rykke ud til ikke livstruende situationer til inden for 20 minutter.
  • Vores redningsbåde og redningsudstyr kan blive vedligeholdt.
  • Vi kan etablere nye redningsstationer i flere danske havne.

Et medlemskab koster 600 kr. pr kalender år.

Når du har meldt dig ind, sender vi dig en medlemspakke med en vimpel, et årsmærke og klistermærker, som bevis på, at du tager ansvar for andre mennesker, der færdes på og i havet.

Andre aktioner udført af DSRS Løgstør

Luna 26 med køleproblemer ved Fur

Kommunikation kan være svært og give misforståelser - det er bare en konstatering 😉 Udkaldet til besætningen meldte om, at havaristen lå syd for Fur - men han
DSRS Løgstør
Læs mere
Assistance

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Gå ikke klip af vores nyhedsbrev ! Vi udsender et nyhedsbrev 6-8 gange om året, med nyheder, tips & tricks, gode tilbud fra vores samarbejdspartner samt anden god information. Tilmeld dig i dag og vær med !