Strandet båd trækkes fri med redder ombord

Herreløs båd drevet i land

Vi får en melding om en herreløs båd, der er drevet i land og ligger på en strand.

Sådan en melding sætter straks en masse i gang hos os. Har der været nogen ombord? Hvor mange har evt. været ombord? Hvor er de nu? Skal vi ud og søge efter personer i vand? 

Vi får sat en erfaren besætning med flere redningssvømmere, for vi ved, at vi som minimum skal i vandet, når vi skal ind til stranden og trække båden fri.

Heldigvis har vi fået kontakt til ejeren undervejs og får oplyst, at båden har ligget for anker og har “bare” revet sig løs og er drevet i land.

Så nu er der sådan set bare tale om en relativ enkel fritrækning. Vi får en svømmer i vandet, som går i land med trossen og gjort den forsvarligt fast på båden. Og så kan vi stille og roligt trække den fri og til nærmeste havn.

Efter en time er vi sikkert tilbage i havn - klar til næste opgave :-)

STØT DANSK SØREDNINGSSELSKAB

Når du støtter Dansk Søredningsselskab, tager du ansvar for alle der færdes til søs. Om du er lystsejler, fisker eller blot på gennemfart – så er vi fælles om at færdes på havet. Dansk Søredningsselskab hjælper alle, der har brug for hjælp på søen, uanset om de er medlem eller ej. Vores redningsmandskab arbejder frivilligt og ulønnet hele året rundt. Men vi kan kun eksistere på grund af mennesker som dig, der tager ansvar og gør noget for fællesskabet på havet.

Som medlem er du med til at sikre at:

  • Dansk Søredningsselskab kan stå til rådighed hele døgnet - året rundt.
  • Vores frivillige, ulønnede redningsmandskab kan blive uddannede.
  • Vi kan rykke ud til ikke livstruende situationer til inden for 20 minutter.
  • Vores redningsbåde og redningsudstyr kan blive vedligeholdt.
  • Vi kan etablere nye redningsstationer i flere danske havne.

Et medlemskab koster 600 kr. pr kalender år.

Når du har meldt dig ind, sender vi dig en medlemspakke med en vimpel, et årsmærke og klistermærker, som bevis på, at du tager ansvar for andre mennesker, der færdes på og i havet.

Andre aktioner udført af DSRS København

Herreløs båd drevet i land

Vi får en melding om en herreløs båd, der er drevet i land og ligger på en strand. Sådan en melding sætter straks en masse i gang hos os. Har der været nogen
DSRS København
Læs mere
Assistance

Motorbåd med motorstop

Vi bliver kaldt ud til en motorbåd med motorstop ud for Kastrup havn. Vi finder hurtigt båden og får den trukket ind til Kastrup havn.
DSRS København
Læs mere
Assistance

Grundstødning ved vindmøllerne

Vi får et udkald til en 46 fods sejlbåd som er gået på grund ved vindmøllerne ud for Lynetten. Vi samler et hold og sejler ud.
DSRS København
Læs mere
Assistance

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Gå ikke klip af vores nyhedsbrev ! Vi udsender et nyhedsbrev 6-8 gange om året, med nyheder, tips & tricks, gode tilbud fra vores samarbejdspartner samt anden god information. Tilmeld dig i dag og vær med !