"Hmm - den burde være repareret..."

Vi fik opkald fra ejeren af en mindre motorbåd om at han lå for anker cirka 500 meter ud for Espergærde havn med en motor i udu. Vejret var godt med varme og fladt vand, så vi var hurtigt på pletten og fik en snor i ham. Det viste sig, at vi havde hentet ejeren tidligere - også med motorstop - men at han havde fået den repareret. Troede han, altså, for enten var han uheldig eller også skal han se sig om efter en anden mekaniker.  Vi trak ham tilbage til Helsingør i trykkende varme og kun generet af cirka 10.000 tordenfluer. En meget taknemmelig ejer må siges at have fået valuta for sit medlemskab.

STØT DANSK SØREDNINGSSELSKAB

Når du støtter Dansk Søredningsselskab, tager du ansvar for alle der færdes til søs. Om du er lystsejler, fisker eller blot på gennemfart – så er vi fælles om at færdes på havet. Dansk Søredningsselskab hjælper alle, der har brug for hjælp på søen, uanset om de er medlem eller ej. Vores redningsmandskab arbejder frivilligt og ulønnet hele året rundt. Men vi kan kun eksistere på grund af mennesker som dig, der tager ansvar og gør noget for fællesskabet på havet.

Som medlem er du med til at sikre at:

  • Dansk Søredningsselskab kan stå til rådighed hele døgnet - året rundt.
  • Vores frivillige, ulønnede redningsmandskab kan blive uddannede.
  • Vi kan rykke ud til ikke livstruende situationer til inden for 20 minutter.
  • Vores redningsbåde og redningsudstyr kan blive vedligeholdt.
  • Vi kan etablere nye redningsstationer i flere danske havne.

Et medlemskab koster 600 kr. pr kalender år.

Når du har meldt dig ind, sender vi dig en medlemspakke med en vimpel, et årsmærke og klistermærker, som bevis på, at du tager ansvar for andre mennesker, der færdes på og i havet.

Andre aktioner udført af DSRS Helsingør

Motorstop på vej retur fra tunsafari

En 25 fods motorbåd med 7 personer ombord fik motorstop ud for Humlebæk Havn på vej hjem fra tun-safari. De drev mod Sverige, men Rescue Heimdal var hurtigt ude
DSRS Helsingør
Læs mere
Assistance

Overophedet motor

En 42 fods stålkutter på vej fra Christianshavns Kanal til værft i Gilleleje fik på grund af en utæt køleslange problemer ud for Nakkehoved Fyr. Der kom lidt
DSRS Helsingør
Læs mere
Assistance

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Gå ikke klip af vores nyhedsbrev ! Vi udsender et nyhedsbrev 6-8 gange om året, med nyheder, tips & tricks, gode tilbud fra vores samarbejdspartner samt anden god information. Tilmeld dig i dag og vær med !