2 personer i vandet i Båring Vig

2 personer i vandet i Båring Vig. Vi fik en position af JRCC med besked om, at en helikopter også var i luften. Som andre gange, når vi får et "rødt" udkald, har vi hurtig responstid. Vi var ude af havnen efter 8 minutter. 

Vi nåede dog kun ud til kosten ved Bjørnsknude, da vi fik meddelelse om, at de 2 personer havde reddet sig i land ved egen hjælp. Det viste sig senere, at de var kravlet ombord i deres båd igen, og efterfølgende drevet ind på kysten. 

Det var året udkald nr. 84 -  samme antal som sidste år, - så vi må sige, at der er brug for os på vandet.

STØT DANSK SØREDNINGSSELSKAB

Når du støtter Dansk Søredningsselskab, tager du ansvar for alle der færdes til søs. Om du er lystsejler, fisker eller blot på gennemfart – så er vi fælles om at færdes på havet. Dansk Søredningsselskab hjælper alle, der har brug for hjælp på søen, uanset om de er medlem eller ej. Vores redningsmandskab arbejder frivilligt og ulønnet hele året rundt. Men vi kan kun eksistere på grund af mennesker som dig, der tager ansvar og gør noget for fællesskabet på havet.

Som medlem er du med til at sikre at:

  • Dansk Søredningsselskab kan stå til rådighed hele døgnet - året rundt.
  • Vores frivillige, ulønnede redningsmandskab kan blive uddannede.
  • Vi kan rykke ud til ikke livstruende situationer til inden for 20 minutter.
  • Vores redningsbåde og redningsudstyr kan blive vedligeholdt.
  • Vi kan etablere nye redningsstationer i flere danske havne.

Et medlemskab koster 600 kr. pr kalender år.

Når du har meldt dig ind, sender vi dig en medlemspakke med en vimpel, et årsmærke og klistermærker, som bevis på, at du tager ansvar for andre mennesker, der færdes på og i havet.

Andre aktioner udført af DSRS Juelsminde

21 fods motorbåd manglede brændstof

Udkald nr. 64 Grønt udkald. Crewet bliver kaldt af haveristen, at de er sejlet tør for brændstof. Leto hedder den og er en 21 fods motorbåd med 4 børn og 2
DSRS Juelsminde
Læs mere
Assistance

Sprunget kilerem ved Kolby Kås

Udkald nr. 62 Grøn udkald Indløber kl. 07.25 Medlem ringer at han ligger 1 sømil Nord for Kolby kås havn ved Samsø med en sprunget kilerem. Havaristen ringer
DSRS Juelsminde
Læs mere
Assistance

Bayliner fik strømproblemer

Udkald nr. 61 En Bayliner havde strøm problemer og motoren døde. De havde arbejdet intensivt med problemet i længere tid, inden de opgav og kontaktede 112 for
DSRS Juelsminde
Læs mere
Assistance

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Gå ikke klip af vores nyhedsbrev ! Vi udsender et nyhedsbrev 6-8 gange om året, med nyheder, tips & tricks, gode tilbud fra vores samarbejdspartner samt anden god information. Tilmeld dig i dag og vær med !