Grundstødning ved Skrædderholmen

Grundstødning ved Skrædderholmen

23 fods motorbåd grundstødt ved Skrædderholmen efter at være kommet udenfor sejlrenden. 

Der var bådejerens anden tur i nyindkøbt hyggelig ældre motorbåd, og derfor også en lidt brødbetynget ejer som tog imod os på meget lavt vand. 

Til trods for motorbåden ikke selv kunne komme fri fra grunden, var det ganske let for Norden Rescue at trække motorbåden fri.  Motorbåden kunne derefter for egen kraft sejle tilbage imod deres hjemhavn - men efter aftale med ejeren fulgte vi med dem retur til deres hjemhavn, da det var begyndt at blive mørkt. Derefter returnerede vi til stationen, via slusen og gennem Københavns Havn. 

Havaristen var ikke medlem - men vi håber naturligvis på et nyt glad medlem af DSRS.

STØT DANSK SØREDNINGSSELSKAB

Når du støtter Dansk Søredningsselskab, tager du ansvar for alle der færdes til søs. Om du er lystsejler, fisker eller blot på gennemfart – så er vi fælles om at færdes på havet. Dansk Søredningsselskab hjælper alle, der har brug for hjælp på søen, uanset om de er medlem eller ej. Vores redningsmandskab arbejder frivilligt og ulønnet hele året rundt. Men vi kan kun eksistere på grund af mennesker som dig, der tager ansvar og gør noget for fællesskabet på havet.

Som medlem er du med til at sikre at:

  • Dansk Søredningsselskab kan stå til rådighed hele døgnet - året rundt.
  • Vores frivillige, ulønnede redningsmandskab kan blive uddannede.
  • Vi kan rykke ud til ikke livstruende situationer til inden for 20 minutter.
  • Vores redningsbåde og redningsudstyr kan blive vedligeholdt.
  • Vi kan etablere nye redningsstationer i flere danske havne.

Et medlemskab koster 600 kr. pr kalender år.

Når du har meldt dig ind, sender vi dig en medlemspakke med en vimpel, et årsmærke og klistermærker, som bevis på, at du tager ansvar for andre mennesker, der færdes på og i havet.

Andre aktioner udført af DSRS København

Solnedgangstur med motorstop

2 unge havde netop fået deres båd i vandet for sæsonen og skulle sejle den hjem til Tuborg havn, da slangen til kølingen sprang kun få sømil før havn. DSRS
DSRS København
Læs mere
Assistance

Lystbåd med motorskade

Vi fik et opkald fra en af vores medlemmer som havde ramt stenene på Flakfortet og havde ødelagt gearet, de havde kastet anker og havde brug for hjælp i det
DSRS København
Læs mere
Assistance

Fairline 34 med motorstop

Aftenens uheldige havarist oplever motorproblemer på deres herre tur fra København til Lomma. Motorproblemerne medfører stop af maskinerne og derefter kastning
DSRS København
Læs mere
Assistance

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Gå ikke klip af vores nyhedsbrev ! Vi udsender et nyhedsbrev 6-8 gange om året, med nyheder, tips & tricks, gode tilbud fra vores samarbejdspartner samt anden god information. Tilmeld dig i dag og vær med !