Junker 24 i Storstrømmen

Junker 24 sejlbåd med motorstop

Privat person kontakter DSRS Vordingborg angående en kammerat i sejlbåd med motorproblemer ved Farøbroen. Rescue Ran var på en kort testtur og blev hurtigt kaldt tilbage til stationen, hvor supplerende mandskab blev sat ombord. Herefter afsejlede Rescue Ran til Farøbroen og fik hurtigt kontakt med havaristen. En slæbeline blev hurtigt etableret til havaristen blev herefter bugseret ind til Masnedsund Lystbådehavn.

STØT DANSK SØREDNINGSSELSKAB

Når du støtter Dansk Søredningsselskab, tager du ansvar for alle der færdes til søs. Om du er lystsejler, fisker eller blot på gennemfart – så er vi fælles om at færdes på havet. Dansk Søredningsselskab hjælper alle, der har brug for hjælp på søen, uanset om de er medlem eller ej. Vores redningsmandskab arbejder frivilligt og ulønnet hele året rundt. Men vi kan kun eksistere på grund af mennesker som dig, der tager ansvar og gør noget for fællesskabet på havet.

Som medlem er du med til at sikre at:

  • Dansk Søredningsselskab kan stå til rådighed hele døgnet - året rundt.
  • Vores frivillige, ulønnede redningsmandskab kan blive uddannede.
  • Vi kan rykke ud til ikke livstruende situationer til inden for 20 minutter.
  • Vores redningsbåde og redningsudstyr kan blive vedligeholdt.
  • Vi kan etablere nye redningsstationer i flere danske havne.

Et medlemskab koster 600 kr. pr kalender år.

Når du har meldt dig ind, sender vi dig en medlemspakke med en vimpel, et årsmærke og klistermærker, som bevis på, at du tager ansvar for andre mennesker, der færdes på og i havet.

Andre aktioner udført af DSRS Vordingborg

Junker 24 sejlbåd med motorstop

Privat person kontakter DSRS Vordingborg angående en kammerat i sejlbåd med motorproblemer ved Farøbroen. Rescue Ran var på en kort testtur og blev hurtigt
DSRS Vordingborg
Læs mere
Assistance

Bianca 27 observeret drivende i Grønsund

Under træningssejlads kontaktes vaghavende af en person i land ved Hårbølle, som har observeret en Bianca 27 der driver midt mellem Hårbølle havn og
DSRS Vordingborg
Læs mere
Assistance

Motorbåd løbet tør for brændstof

Da Resuce Vordingborg meldes på vej på vandet på træningstur til JRCC, modtages netop fra JRCC en melding om motorbåd med motorproblemer ved Farø broen. Rescue
DSRS Vordingborg
Læs mere
Assistance

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Gå ikke klip af vores nyhedsbrev ! Vi udsender et nyhedsbrev 6-8 gange om året, med nyheder, tips & tricks, gode tilbud fra vores samarbejdspartner samt anden god information. Tilmeld dig i dag og vær med !