Escordesejlads

Kortegesejlads til Holbæk

Lige efter vi havde færdigserviceret vores motorer, blev vi ringet op af en sejler, der ud for Hørby i Holbæk fjord, var grundstødt og "gnavede" på stenene.

Vi smed resten af udstyret ombord og sejlede til Hørby så hurtigt som muligt. Da vi kom til Hørby kunne vi se, at motorbåden var kommet løs og var på vej mod Holbæk. Sammen med den sejlede havnefogedens i en lille jolle. Han var blevet ringet op af ejeren og han havde sejlet derover og fået et anker fra grundstøderen lag ud til vap. Med det og et elektrisk spil blev båden fritrukket(godt arbejde!), så det var bare at følges med til Holdbæk og assistere lidt ved fortøjningen i havnen, da bowtrusteren var i udu!

Bagefter var det bare at få ordnet det administrative og ellers retur til Lynæs.

Ejeren var medlem af DSRS.

STØT DANSK SØREDNINGSSELSKAB

Når du støtter Dansk Søredningsselskab, tager du ansvar for alle der færdes til søs. Om du er lystsejler, fisker eller blot på gennemfart – så er vi fælles om at færdes på havet. Dansk Søredningsselskab hjælper alle, der har brug for hjælp på søen, uanset om de er medlem eller ej. Vores redningsmandskab arbejder frivilligt og ulønnet hele året rundt. Men vi kan kun eksistere på grund af mennesker som dig, der tager ansvar og gør noget for fællesskabet på havet.

Som medlem er du med til at sikre at:

  • Dansk Søredningsselskab kan stå til rådighed hele døgnet - året rundt.
  • Vores frivillige, ulønnede redningsmandskab kan blive uddannede.
  • Vi kan rykke ud til ikke livstruende situationer til inden for 20 minutter.
  • Vores redningsbåde og redningsudstyr kan blive vedligeholdt.
  • Vi kan etablere nye redningsstationer i flere danske havne.

Et medlemskab koster 600 kr. pr kalender år.

Når du har meldt dig ind, sender vi dig en medlemspakke med en vimpel, et årsmærke og klistermærker, som bevis på, at du tager ansvar for andre mennesker, der færdes på og i havet.

Andre aktioner udført af DSRS Lynæs

Grundstødning

Maxi 68 var røget på grund da ankret ikke kunne holde båden, det lykkes at få tovværk ombord, hvorefter vi kun trække båden fri og slæbe denne ind til Hundested
DSRS Lynæs
Læs mere
Assistance

Usikkerhed i den hårde vind

3 personer i en maxi 68 var kommet i vanskeligheder i den hårde vind. Da vind og sø stod hårdt ind mod land valgte de at kaste anker og vente på vi kom frem
DSRS Lynæs
Læs mere
Assistance

Motorhavari

Udkald til en Skilsø 23 med motorstop mellem Lynæs og Kulhuse vi fik et tov ombord og trak dem hjem til Lynæs.
DSRS Lynæs
Læs mere
Assistance

Grundstødning

Udkald til en Folkebåd der stod på grund syd for Sølager i kulhuserende vi fik et tov ombord og fik dem trukket ud i renden, hvor de selv kunne sejle videre.
DSRS Lynæs
Læs mere
Assistance

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Gå ikke klip af vores nyhedsbrev ! Vi udsender et nyhedsbrev 6-8 gange om året, med nyheder, tips & tricks, gode tilbud fra vores samarbejdspartner samt anden god information. Tilmeld dig i dag og vær med !