Havaristen

Lige pludselig var det høj havbund

 JRCC kontakter os. En anmelder på land har ringet ind. Der er en båd der er i vanskeligheder ikke langt fra mosede havn. De står på grund tæt på stensætning. Vi får hurtigt sat et hold på 2 mand. Normalt ved grundstødninger vil vi gerne være 3 mand så kan vi altid sætte en redder i vandet. Men igår måtte der findes en anden løsning. Besætningen. Afgår køge marina, velfremme ved harvaristen ligger han meget langt inde mod land. Vi får taget kontakt til 2 vandscooter som meget gerne vil hjælpe med og sejle en slæbetrosse ind til harvaristen. (Stort tak herfra)

Den grundstødte båd bliver bragt flot vi får en god snak med dem de sejler vidre for egen kraft. Vi returnere til køge marina og gør rescue saga klar til nye aktioner 

STØT DANSK SØREDNINGSSELSKAB

Når du støtter Dansk Søredningsselskab, tager du ansvar for alle der færdes til søs. Om du er lystsejler, fisker eller blot på gennemfart – så er vi fælles om at færdes på havet. Dansk Søredningsselskab hjælper alle, der har brug for hjælp på søen, uanset om de er medlem eller ej. Vores redningsmandskab arbejder frivilligt og ulønnet hele året rundt. Men vi kan kun eksistere på grund af mennesker som dig, der tager ansvar og gør noget for fællesskabet på havet.

Som medlem er du med til at sikre at:

  • Dansk Søredningsselskab kan stå til rådighed hele døgnet - året rundt.
  • Vores frivillige, ulønnede redningsmandskab kan blive uddannede.
  • Vi kan rykke ud til ikke livstruende situationer til inden for 20 minutter.
  • Vores redningsbåde og redningsudstyr kan blive vedligeholdt.
  • Vi kan etablere nye redningsstationer i flere danske havne.

Et medlemskab koster 600 kr. pr kalender år.

Når du har meldt dig ind, sender vi dig en medlemspakke med en vimpel, et årsmærke og klistermærker, som bevis på, at du tager ansvar for andre mennesker, der færdes på og i havet.

Andre aktioner udført af DSRS Køge

Sejlbåd uden motorkraft

JRCC kontakter os omkring, at de har fået en melding om en 26 fods sejlbåd uden motorkraft Vi kontakter havaristen, som ikke var medlem, men ønskede hjælp til
DSRS Køge
Læs mere
Assistance

Granada 27 i problemer

Ny købt Granada 27, skulle sejlet fra Vallensbæk til Greve, og derefter gik alt galt. Straks efter udsejlingen fra Vallensbæk, gik motoren i stå og kunne ikke
DSRS Køge
Læs mere
Assistance

Motorsejler mangler skruen

Bavaria 38 Match motorsejler havde miste skruen under sejllads. Gik for sejl frem til havnehullet ved Køge Marina, men kunne ikke komme ind for sejl. Vi
DSRS Køge
Læs mere
Assistance

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Gå ikke klip af vores nyhedsbrev ! Vi udsender et nyhedsbrev 6-8 gange om året, med nyheder, tips & tricks, gode tilbud fra vores samarbejdspartner samt anden god information. Tilmeld dig i dag og vær med !