Havarist på slæb i Karrebæksminde bugt

Maxi 77 med motorproblemer

En maxi 77 på vej mod Karrebæksminde får motorproblemer ca. 2.5 sømil SV for havnen på position 55°08.83'Nord 011°36.367'Øst. Ejeren tager kontakt til DSRS Vordingborg med anmodning om assistance til at komme i havn.  DSRS samler besætning og Rescue Vordingborg sejler mod positionen. Efter ca. 50 minutters sejlads er Rescue Vordingborg fremme ved havaristen og får hurtigt fastgjort et slæbetov.  Bugseringen begynder i solnedgangens røde skær og havaristen bliver afleveret sikkert og fortøjet på Søfronten i Karrebæksminde da mørket er faldet på. Herefter sejler Rescue Vordingborg hjem. Samtidig er ejeren ved at melde sig ind i DSRS.

STØT DANSK SØREDNINGSSELSKAB

Når du støtter Dansk Søredningsselskab, tager du ansvar for alle der færdes til søs. Om du er lystsejler, fisker eller blot på gennemfart – så er vi fælles om at færdes på havet. Dansk Søredningsselskab hjælper alle, der har brug for hjælp på søen, uanset om de er medlem eller ej. Vores redningsmandskab arbejder frivilligt og ulønnet hele året rundt. Men vi kan kun eksistere på grund af mennesker som dig, der tager ansvar og gør noget for fællesskabet på havet.

Som medlem er du med til at sikre at:

  • Dansk Søredningsselskab kan stå til rådighed hele døgnet - året rundt.
  • Vores frivillige, ulønnede redningsmandskab kan blive uddannede.
  • Vi kan rykke ud til ikke livstruende situationer til inden for 20 minutter.
  • Vores redningsbåde og redningsudstyr kan blive vedligeholdt.
  • Vi kan etablere nye redningsstationer i flere danske havne.

Et medlemskab koster 600 kr. pr kalender år.

Når du har meldt dig ind, sender vi dig en medlemspakke med en vimpel, et årsmærke og klistermærker, som bevis på, at du tager ansvar for andre mennesker, der færdes på og i havet.

Andre aktioner udført af DSRS Vordingborg

Mamba 31 med begrænset fremdrift

kl.: 18:52 får vi et opkald fra en solo sejler i en Mamba 31 der har problemer med fremdrift selvom motoren kører. Vi indkalder besætning og rescue RAN sætter
DSRS Vordingborg
Læs mere
Assistance

Snekke motorbåd uden strøm

I går aftes kl.: 22:28 ringer et medlem for at få assistance til slæb af sin Snekke motorbåd ind til Stege havn. Uheldigvis er Snekkens batteri løbet tør for
DSRS Vordingborg
Læs mere
Assistance

Sejlbåd på grund i sejlrenden Masnedsund

I går kl.: 19:24 får vi et opkald fra en privat person Masnedsund havn som har spottet en sejlbåd der ser ud til at være gået på grund i sejlrenden Masnedsund
DSRS Vordingborg
Læs mere
Assistance

27 fods sejlbåd ved Peters værft

Lyngby radio kontaktede os kl.: 18:22 med information om en 27 fods sejlbåd med 4 personer ombord der er gået på grund i indsejlingen til Peters værft. Vi
DSRS Vordingborg
Læs mere
Assistance

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Gå ikke klip af vores nyhedsbrev ! Vi udsender et nyhedsbrev 6-8 gange om året, med nyheder, tips & tricks, gode tilbud fra vores samarbejdspartner samt anden god information. Tilmeld dig i dag og vær med !