Maxi 95 med motorskade

Maxi 95 med motorproblemer

Et sejlerpar fra Lynæs kaldte os lidt efter kl. 14, hvor vi var i gang med et andet udkald, og befandt os i Kattegat. Det betød ventetid. De lå for anker med motorproblemer og vejret var, efter sommeren 2024 forhold, umådelig godt, så der var ikke pres på. Hvad vi ikke vidste var, at der skulle komme 2 udkald mere inden vi nåede frem.

Vi forsøgte først med vores jumpstarter, men uden held, så det blev til en bugsering i stedet.

Hjemme ved tankanlægget i Lynæs, konstaterede vi at det var ude af drift. Heldigvis var vores gode venner fra aftenholdet var behjælpelige med en tur til nærmeste havn for tankning - mange tak for det 👍

STØT DANSK SØREDNINGSSELSKAB

Når du støtter Dansk Søredningsselskab, tager du ansvar for alle der færdes til søs. Om du er lystsejler, fisker eller blot på gennemfart – så er vi fælles om at færdes på havet. Dansk Søredningsselskab hjælper alle, der har brug for hjælp på søen, uanset om de er medlem eller ej. Vores redningsmandskab arbejder frivilligt og ulønnet hele året rundt. Men vi kan kun eksistere på grund af mennesker som dig, der tager ansvar og gør noget for fællesskabet på havet.

Som medlem er du med til at sikre at:

  • Dansk Søredningsselskab kan stå til rådighed hele døgnet - året rundt.
  • Vores frivillige, ulønnede redningsmandskab kan blive uddannede.
  • Vi kan rykke ud til ikke livstruende situationer til inden for 20 minutter.
  • Vores redningsbåde og redningsudstyr kan blive vedligeholdt.
  • Vi kan etablere nye redningsstationer i flere danske havne.

Et medlemskab koster 600 kr. pr kalender år.

Når du har meldt dig ind, sender vi dig en medlemspakke med en vimpel, et årsmærke og klistermærker, som bevis på, at du tager ansvar for andre mennesker, der færdes på og i havet.

Andre aktioner udført af DSRS Lynæs

Z drev defekt

Dehler 38 der havde defekt drev ville godt have hjælp til at komme ind i Hundested havn. Vi trak dem ind til service kajen
DSRS Lynæs
Læs mere
Assistance

Grundstødning

Udkald til en Folkebåd på grund syd for Orø, vi fik et tov ombord og trak dem fri hvorefter de selv sejlede videre.
DSRS Lynæs
Læs mere
Assistance

Grundstødning

Udkald til en Maxi 77 der stod på grund i bunden af Vellerup vig, vi trak dem fri og de kunne selv sejle videre.
DSRS Lynæs
Læs mere
Assistance

Frisk luft i Kattegat

kl. 00:12 modtog vi et opkald fra 2 sejlere i Kattegat, som ikke kunne se sig ud af, at krydse til Hundested i det dårlige vejr. Vi bemandede Rescue Sleipner
DSRS Lynæs
Læs mere
Assistance

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Gå ikke klip af vores nyhedsbrev ! Vi udsender et nyhedsbrev 6-8 gange om året, med nyheder, tips & tricks, gode tilbud fra vores samarbejdspartner samt anden god information. Tilmeld dig i dag og vær med !