Strømsvigt.

Motor / strøm problemer.

En havarist kontaktede DSRS Vordingborg via søassistancen og bad om assistance til, at blive bugseret i havn, da han ud for Bandholm Havn havde mstet alt strøm ombord. Båden var en Saga 20 kabinebåd med 2 personer ombord. En besætning blev indkaldt og Rescue Ran kunne sætte kurs mod Bandholm. efter ca 20 sømil, var Rescue Ran fremme ved havaristen og en slæbeline blev fastgjort til Saga'en og bugseringen til Bandholm Havn kunne begynde. I Bandholm blev en glad havarist lagt sikkert til kaj og DSRS fik et nyt medlem. Rescue Ran kunne så sætte kurs mod Masnedsund Havn igen.

STØT DANSK SØREDNINGSSELSKAB

Når du støtter Dansk Søredningsselskab, tager du ansvar for alle der færdes til søs. Om du er lystsejler, fisker eller blot på gennemfart – så er vi fælles om at færdes på havet. Dansk Søredningsselskab hjælper alle, der har brug for hjælp på søen, uanset om de er medlem eller ej. Vores redningsmandskab arbejder frivilligt og ulønnet hele året rundt. Men vi kan kun eksistere på grund af mennesker som dig, der tager ansvar og gør noget for fællesskabet på havet.

Som medlem er du med til at sikre at:

  • Dansk Søredningsselskab kan stå til rådighed hele døgnet - året rundt.
  • Vores frivillige, ulønnede redningsmandskab kan blive uddannede.
  • Vi kan rykke ud til ikke livstruende situationer til inden for 20 minutter.
  • Vores redningsbåde og redningsudstyr kan blive vedligeholdt.
  • Vi kan etablere nye redningsstationer i flere danske havne.

Et medlemskab koster 600 kr. pr kalender år.

Når du har meldt dig ind, sender vi dig en medlemspakke med en vimpel, et årsmærke og klistermærker, som bevis på, at du tager ansvar for andre mennesker, der færdes på og i havet.

Andre aktioner udført af DSRS Vordingborg

Motorstop ved Stigsnæs.

kl.16.54 bliver DSRS Vordingborg kontaktet direkte af en havarist, som har fået motorstop ud for Stigsnæs og beder om assistance til, at blive bugseret til
DSRS Vordingborg
Læs mere
Assistance

Motorstop ved Guldborgsund.

Et medlem kontakter DSRS Vordingborg på vegne af en tysk Halberg Rassy 320 sejlbåd, som har fået motorstop ved Guldborgsund. Der bliver inkaldt en besætning og
DSRS Vordingborg
Læs mere
Assistance

Motorstop ved Stubbekøbing.

Et nyt medlem kontakter DSRS Vordingborg direkte og beder om assistance til, at blive bugseret ind i Stubbekøbing Havn, dan han har fået motorstop / Overophedet
DSRS Vordingborg
Læs mere
Assistance

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Gå ikke klip af vores nyhedsbrev ! Vi udsender et nyhedsbrev 6-8 gange om året, med nyheder, tips & tricks, gode tilbud fra vores samarbejdspartner samt anden god information. Tilmeld dig i dag og vær med !