27 fod motorbåd i problemer

Motorbåd med Brændstof problemer ved Bjørnsknude

27 fods motorbåd med brændstof problemer syd/vest for Bjørnsknude. 

Loke trækker havaristen ind til Nokken via almindeligt slæb hvor den modtages af stationens crew.

Havaristen er ikke medlem, men vil melde sig ind.

STØT DANSK SØREDNINGSSELSKAB

Når du støtter Dansk Søredningsselskab, tager du ansvar for alle der færdes til søs. Om du er lystsejler, fisker eller blot på gennemfart – så er vi fælles om at færdes på havet. Dansk Søredningsselskab hjælper alle, der har brug for hjælp på søen, uanset om de er medlem eller ej. Vores redningsmandskab arbejder frivilligt og ulønnet hele året rundt. Men vi kan kun eksistere på grund af mennesker som dig, der tager ansvar og gør noget for fællesskabet på havet.

Som medlem er du med til at sikre at:

  • Dansk Søredningsselskab kan stå til rådighed hele døgnet - året rundt.
  • Vores frivillige, ulønnede redningsmandskab kan blive uddannede.
  • Vi kan rykke ud til ikke livstruende situationer til inden for 20 minutter.
  • Vores redningsbåde og redningsudstyr kan blive vedligeholdt.
  • Vi kan etablere nye redningsstationer i flere danske havne.

Et medlemskab koster 600 kr. pr kalender år.

Når du har meldt dig ind, sender vi dig en medlemspakke med en vimpel, et årsmærke og klistermærker, som bevis på, at du tager ansvar for andre mennesker, der færdes på og i havet.

Andre aktioner udført af DSRS Juelsminde

Lm 27 med motorstop

LM 27 med motorstop 2 sømil syd for Juelsminde, han sejler os i møde for sejl. Vi trækker ham stille og roligt ind til nokken uden sideslæb. Hvor folk fra
DSRS Juelsminde
Læs mere
Assistance

Nyindkøbt motorbåd i problemer

En 23 fods ny indkøbt motorbåd med motorstop ved Æbleø. Haveristen var drevet 1,5 fra opgivet GPS koordinat, vi fandt dem lige før det blev rigtig mørkt. Vi
DSRS Juelsminde
Læs mere
Assistance

Garn i skruen

Torsdag eftermiddag kl. 16.48 indløber der et udkald om en sejlbåd der har fået tov i skruen. De bliver bedt om at kaste anker. Der bliver samlet en besætning
DSRS Juelsminde
Læs mere
Assistance

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Gå ikke klip af vores nyhedsbrev ! Vi udsender et nyhedsbrev 6-8 gange om året, med nyheder, tips & tricks, gode tilbud fra vores samarbejdspartner samt anden god information. Tilmeld dig i dag og vær med !