22' Chapparral på vej til Rungsted

Motorbåd med motorstop

Vagthavende i DSRS-Helsingør modtog mandag kl. 12:50 et opkald fra skipperen på en mindre motorbåd mellem Ven og Vedbæk. Motoren var sat ud og det var ikke muligt at få den startet igen. Ombord var en voksen og to børn. Alle var ved godt mod og skipper havde kastet anker.

Rescue Heimdal blev sendt afsted og forlod Helsingør Havn kl. 13:20. Opgaven forløb uden problemer og havaristen blev trukket ind til Rungsted Havn kl. 14:20.

Det var dog også starten på en dag med mange opgaver. Den næste 2 unge kvinder på en sejlbåd ved Gilleleje havde tilkaldt redning og afventede.  Rescue Heimdal lagde kl. 14:55 forbi Helsingør for at udskifte lidt af besætningen på vejen mod Gilleleje.

STØT DANSK SØREDNINGSSELSKAB

Når du støtter Dansk Søredningsselskab, tager du ansvar for alle der færdes til søs. Om du er lystsejler, fisker eller blot på gennemfart – så er vi fælles om at færdes på havet. Dansk Søredningsselskab hjælper alle, der har brug for hjælp på søen, uanset om de er medlem eller ej. Vores redningsmandskab arbejder frivilligt og ulønnet hele året rundt. Men vi kan kun eksistere på grund af mennesker som dig, der tager ansvar og gør noget for fællesskabet på havet.

Som medlem er du med til at sikre at:

  • Dansk Søredningsselskab kan stå til rådighed hele døgnet - året rundt.
  • Vores frivillige, ulønnede redningsmandskab kan blive uddannede.
  • Vi kan rykke ud til ikke livstruende situationer til inden for 20 minutter.
  • Vores redningsbåde og redningsudstyr kan blive vedligeholdt.
  • Vi kan etablere nye redningsstationer i flere danske havne.

Et medlemskab koster 600 kr. pr kalender år.

Når du har meldt dig ind, sender vi dig en medlemspakke med en vimpel, et årsmærke og klistermærker, som bevis på, at du tager ansvar for andre mennesker, der færdes på og i havet.

Andre aktioner udført af DSRS Helsingør

Motorstop

Skipper på en Monteray meldte om motorstop ca. 1 sm nord af Rungsted Havn, og vi sendte "Rescue Heimdal". Da vi var næsten fremme havde havaristen dog fået gang
DSRS Helsingør
Læs mere
Assistance

Motorskade på motorbåd ud for Ven

Dansk Søredning assisterede en motorbåd med motorstop ud for Ven. Båden havde defekt turbo og 2 personer ombord. Efter at have kastet anker blev båden bugseret
DSRS Helsingør
Læs mere
Assistance

Motorskade ved Snekkersten

En sejlbåd, der havde mistet skruen, rekvirerede hjælp til at runde Kronborg i let vind. Opgaven blev annulleret af sejleren, da Rescue Heimdal var på vej ud af
DSRS Helsingør
Læs mere
Assistance

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Gå ikke klip af vores nyhedsbrev ! Vi udsender et nyhedsbrev 6-8 gange om året, med nyheder, tips & tricks, gode tilbud fra vores samarbejdspartner samt anden god information. Tilmeld dig i dag og vær med !