DSRS Faxe Ladeplads

Motorbåd på grund

Lørdag morgen, mens Rescue Liv var på vej til en anden havarist, blev Faxe Ladeplads kontakter af JRCC angående hjælp til grundstødt motorbåd i Bøgestrømmen. Havristen blev straks kontaktet telefonisk og orienteret om ventetiden.  Da dagens første opgave var afsluttet sejlede Rescue Liv frem til den grundstødte motorbåd som stod fast på  45cm vand. Snart var der en line fastgjort til motorbåden og den blev trukket fri og kunne således sejle videre , nu med en del mere vand under kølen. 

STØT DANSK SØREDNINGSSELSKAB

Når du støtter Dansk Søredningsselskab, tager du ansvar for alle der færdes til søs. Om du er lystsejler, fisker eller blot på gennemfart – så er vi fælles om at færdes på havet. Dansk Søredningsselskab hjælper alle, der har brug for hjælp på søen, uanset om de er medlem eller ej. Vores redningsmandskab arbejder frivilligt og ulønnet hele året rundt. Men vi kan kun eksistere på grund af mennesker som dig, der tager ansvar og gør noget for fællesskabet på havet.

Som medlem er du med til at sikre at:

  • Dansk Søredningsselskab kan stå til rådighed hele døgnet - året rundt.
  • Vores frivillige, ulønnede redningsmandskab kan blive uddannede.
  • Vi kan rykke ud til ikke livstruende situationer til inden for 20 minutter.
  • Vores redningsbåde og redningsudstyr kan blive vedligeholdt.
  • Vi kan etablere nye redningsstationer i flere danske havne.

Et medlemskab koster 600 kr. pr kalender år.

Når du har meldt dig ind, sender vi dig en medlemspakke med en vimpel, et årsmærke og klistermærker, som bevis på, at du tager ansvar for andre mennesker, der færdes på og i havet.

Andre aktioner udført af DSRS Faxe Ladeplads

Motorbåd på grund

Lørdag morgen, mens Rescue Liv var på vej til en anden havarist, blev Faxe Ladeplads kontakter af JRCC angående hjælp til grundstødt motorbåd i Bøgestrømmen
DSRS Faxe Ladeplads
Læs mere
Assistance

Sejlbåd på grund

Fredag aften blev Faxe Ladeplads kontaktet af JRCC, som anmodede os om at hjælpe en grundstødt tysk sejlbåd øst for Jungshoved. I den flotte varme aften blev en
DSRS Faxe Ladeplads
Læs mere
Assistance

Grundstødning

22 fods sejlbåd på grund ved Feddet syd. Rescue Liv fritrækker og bugserer båden til Præstø.
DSRS Faxe Ladeplads
Læs mere
Assistance

Sejlbåd tabt skrue

Lørdag aften kontaktede en sejler DSRS i Faxe Ladeplads da han havde tabt skruen på sin sejlbåd, i sejlrenden nord for Præstø havn. Der blev hurtigt samlet en
DSRS Faxe Ladeplads
Læs mere
Assistance

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Gå ikke klip af vores nyhedsbrev ! Vi udsender et nyhedsbrev 6-8 gange om året, med nyheder, tips & tricks, gode tilbud fra vores samarbejdspartner samt anden god information. Tilmeld dig i dag og vær med !