God dag at være søredder

Motorproblem for anden gang

Nyindkøbt 40 fods sejlbåd, som fik motorhavari for 2. gang på Nyborg fjord. Hjulpet i havn for få dage siden p.g.a diselpest. Denne gang manglende køling. Magsvejr, så båden tages på siden og bringes tilbage til Nyborg gl. havn. Taknemmelig, men lidt frusteret besætning. Dog god chance for mekaniker i morgen.

Dejlig tur  retur til Kerteminde for optankning og klargøring.

 

STØT DANSK SØREDNINGSSELSKAB

Når du støtter Dansk Søredningsselskab, tager du ansvar for alle der færdes til søs. Om du er lystsejler, fisker eller blot på gennemfart – så er vi fælles om at færdes på havet. Dansk Søredningsselskab hjælper alle, der har brug for hjælp på søen, uanset om de er medlem eller ej. Vores redningsmandskab arbejder frivilligt og ulønnet hele året rundt. Men vi kan kun eksistere på grund af mennesker som dig, der tager ansvar og gør noget for fællesskabet på havet.

Som medlem er du med til at sikre at:

  • Dansk Søredningsselskab kan stå til rådighed hele døgnet - året rundt.
  • Vores frivillige, ulønnede redningsmandskab kan blive uddannede.
  • Vi kan rykke ud til ikke livstruende situationer til inden for 20 minutter.
  • Vores redningsbåde og redningsudstyr kan blive vedligeholdt.
  • Vi kan etablere nye redningsstationer i flere danske havne.

Et medlemskab koster 600 kr. pr kalender år.

Når du har meldt dig ind, sender vi dig en medlemspakke med en vimpel, et årsmærke og klistermærker, som bevis på, at du tager ansvar for andre mennesker, der færdes på og i havet.

Andre aktioner udført af DSRS Kerteminde

Motorproblem for anden gang

Nyindkøbt 40 fods sejlbåd, som fik motorhavari for 2. gang på Nyborg fjord. Hjulpet i havn for få dage siden p.g.a diselpest. Denne gang manglende køling
DSRS Kerteminde
Læs mere
Assistance

Motorstop i høj sø.

En Fænø 36 f motorsejler fik motorstop før Mullerup havn. Med den høje vindstyrke vovede besætningen ikke at anløbe for sejl og lagde sig for anker i høj sø
DSRS Kerteminde
Læs mere
Assistance

36 fods sejlbåd med ustabil motor

Dagens udkald var en tur til Nyborg En nyindkøbt 36 fods sejlbåd havde motorproblemer. Den slog til og fra og de var usikre på at komme i havn Da vi mødte dem
DSRS Kerteminde
Læs mere
Assistance

Drukneulykke mellem Endelave og Samsø

DSRS Kerteminde blev sendt på en lang tur med Rescue Ida, da en solo-sejler meldte om problemer med båden lige på sydsiden af Svanegrund mellem Endelave og
DSRS Kerteminde
Læs mere
Alarm SAR

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Gå ikke klip af vores nyhedsbrev ! Vi udsender et nyhedsbrev 6-8 gange om året, med nyheder, tips & tricks, gode tilbud fra vores samarbejdspartner samt anden god information. Tilmeld dig i dag og vær med !