Motorstop

DSRS Helsingør havde en travl eftermiddag, hvorfor besætningen på en 34 fods Najade kom til at vente en rum tid inden vi var fremme ved dem. De havde dog fået sat ankeret og led ingen nød ombord. Motoren havde sat ud og man havde ikke lyst til at gå for sejl forbi Helsingør-Helsingborg-overfarten, hvilket man egentlig godt kan forstå.

Vi fik Najaden trukket hjem til Helsingør Nordhavn, hvor den blev lagt på sin faste plads.

STØT DANSK SØREDNINGSSELSKAB

Når du støtter Dansk Søredningsselskab, tager du ansvar for alle der færdes til søs. Om du er lystsejler, fisker eller blot på gennemfart – så er vi fælles om at færdes på havet. Dansk Søredningsselskab hjælper alle, der har brug for hjælp på søen, uanset om de er medlem eller ej. Vores redningsmandskab arbejder frivilligt og ulønnet hele året rundt. Men vi kan kun eksistere på grund af mennesker som dig, der tager ansvar og gør noget for fællesskabet på havet.

Som medlem er du med til at sikre at:

  • Dansk Søredningsselskab kan stå til rådighed hele døgnet - året rundt.
  • Vores frivillige, ulønnede redningsmandskab kan blive uddannede.
  • Vi kan rykke ud til ikke livstruende situationer til inden for 20 minutter.
  • Vores redningsbåde og redningsudstyr kan blive vedligeholdt.
  • Vi kan etablere nye redningsstationer i flere danske havne.

Et medlemskab koster 600 kr. pr kalender år.

Når du har meldt dig ind, sender vi dig en medlemspakke med en vimpel, et årsmærke og klistermærker, som bevis på, at du tager ansvar for andre mennesker, der færdes på og i havet.

Andre aktioner udført af DSRS Helsingør

Speedbåd uden styring ved Ven

Onsdag aften er normal træningsaften for DSRS Helsingør og der var lagt en spændende opgave denne aften af vores erfarne instruktør. Men vi var kun lige kommet
DSRS Helsingør
Læs mere
Assistance

Motorsejler med motorstop

JRCC ringede og bad os om at assistere en 25 fods motorsejler uden mast med motorstop. Helt ny sejler som var lidt utryg ved situationen. Hurtig udrykning med 4
DSRS Helsingør
Læs mere
Assistance

Dansk-svensk samarbejde ved Marienlyst

Mens vi var godt i gang med DSRS Helsingørs årlige sommerfest i går aftes, ringede vagtelefonen. En mand og hans kone lå ud for Marienlyst og kunne ikke få
DSRS Helsingør
Læs mere
Assistance

Sejlbåd uden motorkraft ved Rågeleje

Sejlbåd uden motorkraft ved Rågeleje En 48 fods X-482 havde mistet motorkraften ud for Rågeleje. I roligt vejr og fladt vand blev sejlbåden hentet og taget på
DSRS Helsingør
Læs mere
Assistance

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Gå ikke klip af vores nyhedsbrev ! Vi udsender et nyhedsbrev 6-8 gange om året, med nyheder, tips & tricks, gode tilbud fra vores samarbejdspartner samt anden god information. Tilmeld dig i dag og vær med !