Dsrs

Sejlbåd drevet ind på stensætning ved Kastrup gl.havn.

En person på land observere en sejlbåd som er drevet ind på stensætningen ved Kastrup gl.havn, han kan umiddelbart ikke ser nogen personer ombord. Vi konter JRCC for, at høre om de kender noget til båden, det gør de ikke, med de vil meget gerne have vi sejler ud og tjekker båden. Vi samler en besætning, som hurtigt finder båden og kan trække den fri af land, når båden er lidt ude fra kysten sætter vi en redder over for, at kontrollere for personer og vandindtrængning. Heldigvis er båden ikke læk og den er lukket så det vurderes ikke der har været personer ombord. Vi indrapportere, hvad vi finder til JRCC, som vil prøve at finde ejer.

Båden ligger nu i Kastrup. Er det din båd eller kender du ejer, kontakt venligst JRCC samt havnekontoret i Kastrup.

STØT DANSK SØREDNINGSSELSKAB

Når du støtter Dansk Søredningsselskab, tager du ansvar for alle der færdes til søs. Om du er lystsejler, fisker eller blot på gennemfart – så er vi fælles om at færdes på havet. Dansk Søredningsselskab hjælper alle, der har brug for hjælp på søen, uanset om de er medlem eller ej. Vores redningsmandskab arbejder frivilligt og ulønnet hele året rundt. Men vi kan kun eksistere på grund af mennesker som dig, der tager ansvar og gør noget for fællesskabet på havet.

Som medlem er du med til at sikre at:

  • Dansk Søredningsselskab kan stå til rådighed hele døgnet - året rundt.
  • Vores frivillige, ulønnede redningsmandskab kan blive uddannede.
  • Vi kan rykke ud til ikke livstruende situationer til inden for 20 minutter.
  • Vores redningsbåde og redningsudstyr kan blive vedligeholdt.
  • Vi kan etablere nye redningsstationer i flere danske havne.

Et medlemskab koster 600 kr. pr kalender år.

Når du har meldt dig ind, sender vi dig en medlemspakke med en vimpel, et årsmærke og klistermærker, som bevis på, at du tager ansvar for andre mennesker, der færdes på og i havet.

Andre aktioner udført af DSRS København

Båd på grund i sejlrenden Dragør

opkald fra en sejlbåd der var gået på grund i sejlrenden ind til Dragør lystbåde havn, næsten hjemme efter en lang sejllads og så mangle de sidste 100m.Vi fik
DSRS København
Læs mere
Assistance

RIB løbet tør for brændstof

Årets første udkald er til en RIB, der er løbet tør for brændstof. De ligger og driver ud for Kastrup, så vi får hurtigt samlet et hold og kommer dem til
DSRS København
Læs mere
Assistance

Grundstødning syd for Søvang

Så ramte DSRS københavn udkald nr. 150 i 2025, mandag formiddag indløber melding fra en person på land at der hen over natten er grundstødt en sejlbåd uden mast
DSRS København
Læs mere
Assistance

Loakl sejler med motorudfordringer

Udkald nr. 149 gå til en lokal sejler som efter en flot sejltur på Øresund må erkende at starter relæ på startmotor ikke udfører sin opgave inden indsejling til
DSRS København
Læs mere
Assistance

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Gå ikke klip af vores nyhedsbrev ! Vi udsender et nyhedsbrev 6-8 gange om året, med nyheder, tips & tricks, gode tilbud fra vores samarbejdspartner samt anden god information. Tilmeld dig i dag og vær med !