dsrs

Sejlbåd gået på grund på Saltholm

Netop som vi er kommet i land fra vores forrige tur, kommer dags 3.opgave fra JRCC. De oplyser en 22fod sejlbåd er gået på grund på Saltholm, vi får en position på den sydvestlige side, men kan ikke se båden og kigger også på Peberholm. Efter aftale med JRCC sejler vi udenom Peberholm for, at se om båden ligger på den østlige side, vi spotter båden langt ind i det lave område. Vi lister ind ca.1.100m i det lave vand med en mand i stævnen, som udgik. Vi kommer frem til båden og etablere et slæb på ca. 120M ikke nok til at komme ud i det dybe vand.  Vi kører for en sikkerhed kun på en maskine, hvis skulle ramme en af eller flere af de sten som ligger overalt i det område. Vi fik båden ud efter ca. en time og kunne bugserer båden til Dragør i relativt frisk vejr. Desværre gik det lidt hårdt udover vores ene skrue. Men vi er glade for, at vi tidligere på året valgt at skrifte til de billige alu. skruer i stedt for rustfristål, som vi tidligere har brugt. Ejer af sejlbåden var lidt rystet og meget taknemmelig for vi kunne hjælpe ham. Han oplyste, at han havde mistet styringen af vinden og strømmen omkring Øresundsbroen. 

STØT DANSK SØREDNINGSSELSKAB

Når du støtter Dansk Søredningsselskab, tager du ansvar for alle der færdes til søs. Om du er lystsejler, fisker eller blot på gennemfart – så er vi fælles om at færdes på havet. Dansk Søredningsselskab hjælper alle, der har brug for hjælp på søen, uanset om de er medlem eller ej. Vores redningsmandskab arbejder frivilligt og ulønnet hele året rundt. Men vi kan kun eksistere på grund af mennesker som dig, der tager ansvar og gør noget for fællesskabet på havet.

Som medlem er du med til at sikre at:

  • Dansk Søredningsselskab kan stå til rådighed hele døgnet - året rundt.
  • Vores frivillige, ulønnede redningsmandskab kan blive uddannede.
  • Vi kan rykke ud til ikke livstruende situationer til inden for 20 minutter.
  • Vores redningsbåde og redningsudstyr kan blive vedligeholdt.
  • Vi kan etablere nye redningsstationer i flere danske havne.

Et medlemskab koster 600 kr. pr kalender år.

Når du har meldt dig ind, sender vi dig en medlemspakke med en vimpel, et årsmærke og klistermærker, som bevis på, at du tager ansvar for andre mennesker, der færdes på og i havet.

Andre aktioner udført af DSRS København

Sejlbåd med knækket mast

Vi havde netop afsluttet en assistance opgave, da vi på vej hjem ser en 34 fods sejlbåd med knækket mast, der er på slæb efter en anden sejlbåd. Vi sejler hen
DSRS København
Læs mere
Assistance

Assistance til sejlbåd

Vi bliver kaldt ud til en 34 fods sejlbåd, der problemer med motoren. Der er godt med vind ned igennem Øresund, så der er en del buler på vandet. Vi kommer ud
DSRS København
Læs mere
Assistance

Tre unge drenge med motor stop.

Under dagens træning med vores nye junior-kadetter blev vores vagthavende kontaktet af en speedbådsejer, der havde motorstop i Københavns Havn og ønskede hjælp
DSRS København
Læs mere
Assistance

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Gå ikke klip af vores nyhedsbrev ! Vi udsender et nyhedsbrev 6-8 gange om året, med nyheder, tips & tricks, gode tilbud fra vores samarbejdspartner samt anden god information. Tilmeld dig i dag og vær med !