Kaffe på fordækket

Tid til en kop kaffe, men kun een!

Efter at have sunket aftensmaden blev vi kaldt op angående en 28" motorbåd med motorstop. Fornuftigt havde han kastet anker og ringede efter hjælp.

Hurtigt ud, tovværk ombord, ankeret op og tid til en kop kaffe, mens vi slæbte båden til Lynæs gamle havn,

Ejeren var glad over at være kommet i land. Det er en kvalmende fornøjelse at ligge for anker i krap sø - det ved vi alle !

En kammerat kom til Lynæs for at se på båden, et muligt elektrisk problem.

Ejeren meldte sig ind på stedet - Tak for det, det er jer medlemmer, der holder DSRS sejlende.

STØT DANSK SØREDNINGSSELSKAB

Når du støtter Dansk Søredningsselskab, tager du ansvar for alle der færdes til søs. Om du er lystsejler, fisker eller blot på gennemfart – så er vi fælles om at færdes på havet. Dansk Søredningsselskab hjælper alle, der har brug for hjælp på søen, uanset om de er medlem eller ej. Vores redningsmandskab arbejder frivilligt og ulønnet hele året rundt. Men vi kan kun eksistere på grund af mennesker som dig, der tager ansvar og gør noget for fællesskabet på havet.

Som medlem er du med til at sikre at:

  • Dansk Søredningsselskab kan stå til rådighed hele døgnet - året rundt.
  • Vores frivillige, ulønnede redningsmandskab kan blive uddannede.
  • Vi kan rykke ud til ikke livstruende situationer til inden for 20 minutter.
  • Vores redningsbåde og redningsudstyr kan blive vedligeholdt.
  • Vi kan etablere nye redningsstationer i flere danske havne.

Et medlemskab koster 600 kr. pr kalender år.

Når du har meldt dig ind, sender vi dig en medlemspakke med en vimpel, et årsmærke og klistermærker, som bevis på, at du tager ansvar for andre mennesker, der færdes på og i havet.

Andre aktioner udført af DSRS Lynæs

Motorsvigt i Kattegat

Opkald kl. 18:03 fra et kommende medlem af DSRS, som meldte om totalt død motor i Kattegat mellem Gilleleje og Hundested. Vi aftalte at havaristen skulle
DSRS Lynæs
Læs mere
Assistance

Motorstop

Kl. 17.50 modtog stationen i Lynæs opkald fra en mindre sejlbåd som havde fået motorstop, da der ingen vind bad de om hjælp til at komme i havn. Da de havde
DSRS Lynæs
Læs mere
Assistance

Grundstødning

Udkald til one off 40 fod der stod på grund syd for Frederikssund vi trak i et fald og de kunne selv sejle fri af grunden.
DSRS Lynæs
Læs mere
Assistance

Drivende jolle

Vi fik et opkald fra Jægerspris Lejren at de havde observeret en drivende jolle i skydeområdet da de skulle starte en skydning, vi sejlede ind i skydeområdet
DSRS Lynæs
Læs mere
Assistance

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Gå ikke klip af vores nyhedsbrev ! Vi udsender et nyhedsbrev 6-8 gange om året, med nyheder, tips & tricks, gode tilbud fra vores samarbejdspartner samt anden god information. Tilmeld dig i dag og vær med !