Assistance til fisker

Tovværk i skrue og ror

Onsdag aften blev DSRS Faxe Ladeplads kontaktet af JRCC. En fritidsfisker på en position ud for Rødvig Havn, havde fået noget tovværk i skrue og ror og var ikke i stand til at manøvrere. Rescue Liv afgik med en besætning på 3. Vores folk fik frigjort ror og skrue så fiskeren selv kunne fortsætte til Rødvig havn.  

STØT DANSK SØREDNINGSSELSKAB

Når du støtter Dansk Søredningsselskab, tager du ansvar for alle der færdes til søs. Om du er lystsejler, fisker eller blot på gennemfart – så er vi fælles om at færdes på havet. Dansk Søredningsselskab hjælper alle, der har brug for hjælp på søen, uanset om de er medlem eller ej. Vores redningsmandskab arbejder frivilligt og ulønnet hele året rundt. Men vi kan kun eksistere på grund af mennesker som dig, der tager ansvar og gør noget for fællesskabet på havet.

Som medlem er du med til at sikre at:

  • Dansk Søredningsselskab kan stå til rådighed hele døgnet - året rundt.
  • Vores frivillige, ulønnede redningsmandskab kan blive uddannede.
  • Vi kan rykke ud til ikke livstruende situationer til inden for 20 minutter.
  • Vores redningsbåde og redningsudstyr kan blive vedligeholdt.
  • Vi kan etablere nye redningsstationer i flere danske havne.

Et medlemskab koster 600 kr. pr kalender år.

Når du har meldt dig ind, sender vi dig en medlemspakke med en vimpel, et årsmærke og klistermærker, som bevis på, at du tager ansvar for andre mennesker, der færdes på og i havet.

Andre aktioner udført af DSRS Faxe Ladeplads

Tovværk i skrue og ror

Onsdag aften blev DSRS Faxe Ladeplads kontaktet af JRCC. En fritidsfisker på en position ud for Rødvig Havn, havde fået noget tovværk i skrue og ror og var ikke
DSRS Faxe Ladeplads
Læs mere
Assistance

Bugsering af sejlbåd

Udkald kl 21: 40 via alarm-app. Et medlem af DSRS er, i en Leisure 22, på vej sydpå forbi Stevns Klint. Motoren er defekt og vinden er løjet af, så de driver
DSRS Faxe Ladeplads
Læs mere
Assistance

Assistance i fint Pinsevejr

Pinsedag modtog DSRS Faxe Ladeplads melding om en grundstødt svensk sejlbåd ved indsejlingen til Bøgestrømmen. Rescue Liv blev bemandet med 3 mands besætning og
DSRS Faxe Ladeplads
Læs mere
Assistance

Grundstødning ved græsøer

Opkald fra JRCC. Sejlbåd på grund ved Græsøer ud for Nyord. Rescue Liv bemandes med 3 mand og tager af sted. Da de er næsten fremme kontaktes landbasen af
DSRS Faxe Ladeplads
Læs mere
Assistance

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Gå ikke klip af vores nyhedsbrev ! Vi udsender et nyhedsbrev 6-8 gange om året, med nyheder, tips & tricks, gode tilbud fra vores samarbejdspartner samt anden god information. Tilmeld dig i dag og vær med !