Tysk sejler med ødelagte sejl

Tysk sejlbåd med ødelagte sejl

En ældre tysk to-mastet sejlbåd, kun med een mand ombord, havde fået ødelagt sine sejl under blæsevejret tirsdag og var drevet ind i Nyrup Bugten og lå nu for anker tæt inde under land ud for Dybesø (nord for Rørvig).

Den tyske sejler havde fået kontakt med havnefogeden i Hundested, som havde henvist ham til DSRS Lynæs.

Ved ankomst kunne vi også konstatere at han også havde tovværk i skruen, hvilket han nævnte at det havde været et problem i "nogen tid" ??
Vi fik slæbetrodsen over til ham og trak ham til Rørvig Havn, hvor vi henviste ham til at kontakte skibsværftet på havnen. 
 

 

 

STØT DANSK SØREDNINGSSELSKAB

Når du støtter Dansk Søredningsselskab, tager du ansvar for alle der færdes til søs. Om du er lystsejler, fisker eller blot på gennemfart – så er vi fælles om at færdes på havet. Dansk Søredningsselskab hjælper alle, der har brug for hjælp på søen, uanset om de er medlem eller ej. Vores redningsmandskab arbejder frivilligt og ulønnet hele året rundt. Men vi kan kun eksistere på grund af mennesker som dig, der tager ansvar og gør noget for fællesskabet på havet.

Som medlem er du med til at sikre at:

  • Dansk Søredningsselskab kan stå til rådighed hele døgnet - året rundt.
  • Vores frivillige, ulønnede redningsmandskab kan blive uddannede.
  • Vi kan rykke ud til ikke livstruende situationer til inden for 20 minutter.
  • Vores redningsbåde og redningsudstyr kan blive vedligeholdt.
  • Vi kan etablere nye redningsstationer i flere danske havne.

Et medlemskab koster 600 kr. pr kalender år.

Når du har meldt dig ind, sender vi dig en medlemspakke med en vimpel, et årsmærke og klistermærker, som bevis på, at du tager ansvar for andre mennesker, der færdes på og i havet.

Andre aktioner udført af DSRS Lynæs

Motorhavari

Udkald til en Skilsø 23 med motorstop mellem Lynæs og Kulhuse vi fik et tov ombord og trak dem hjem til Lynæs.
DSRS Lynæs
Læs mere
Assistance

Grundstødning

Udkald til en Folkebåd der stod på grund syd for Sølager i kulhuserende vi fik et tov ombord og fik dem trukket ud i renden, hvor de selv kunne sejle videre.
DSRS Lynæs
Læs mere
Assistance

Grundstødning

Udkald til en Maxi 999 på grund lige syd for Kronprinsesse Marys bro vi trak i et fald og den kunne selv sejle videre.
DSRS Lynæs
Læs mere
Assistance

Motorhavari

Udkald ti en Ørnvik 520 med motorhavari tæt på Lynæs havn vi trak ham ind til slæbestedet så han kunne få den op på en trailer.
DSRS Lynæs
Læs mere
Assistance

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Gå ikke klip af vores nyhedsbrev ! Vi udsender et nyhedsbrev 6-8 gange om året, med nyheder, tips & tricks, gode tilbud fra vores samarbejdspartner samt anden god information. Tilmeld dig i dag og vær med !