Udkald til synkende båd ud for den blå planet

Kort efter afmeldt udkald bliver DSRS Købenahvn af JRCC sendt ud til mulig synkende båd ud for Den blå planet ved Kastrup. Besætningen til Rescue Sleipner sætter hurtigt kursen mod Lynetten og får hurtigt kalrgjort Sleipner til med pumper så den potentielt synkende båd kan lænses.

Kursen sættes mod havaristen og undervejs kan kommunikation mellem Marinehjemmeværnets kutter Hvidsten og Lyngby radio følges omhandlende søgning af havaristen. kort før ankomst til angivne position bliver Rescue Sleipner overhalet af redningshelikopteren fra Roskilde som indleder eftersøgning.

Efter kort eftersøgning af hhv. helikopter, marinehjemmeværn og Rescue Sleipner indstilles eftersøgningen da det konstateres at den potentielle synkende båd er en allerede sunket slæbebåd som har lagt ud for Amagerstrandpark i længere tid.

Herefter returnere Rescue Sleipner til Lynetten for nye udkald.

 

STØT DANSK SØREDNINGSSELSKAB

Når du støtter Dansk Søredningsselskab, tager du ansvar for alle der færdes til søs. Om du er lystsejler, fisker eller blot på gennemfart – så er vi fælles om at færdes på havet. Dansk Søredningsselskab hjælper alle, der har brug for hjælp på søen, uanset om de er medlem eller ej. Vores redningsmandskab arbejder frivilligt og ulønnet hele året rundt. Men vi kan kun eksistere på grund af mennesker som dig, der tager ansvar og gør noget for fællesskabet på havet.

Som medlem er du med til at sikre at:

  • Dansk Søredningsselskab kan stå til rådighed hele døgnet - året rundt.
  • Vores frivillige, ulønnede redningsmandskab kan blive uddannede.
  • Vi kan rykke ud til ikke livstruende situationer til inden for 20 minutter.
  • Vores redningsbåde og redningsudstyr kan blive vedligeholdt.
  • Vi kan etablere nye redningsstationer i flere danske havne.

Et medlemskab koster 600 kr. pr kalender år.

Når du har meldt dig ind, sender vi dig en medlemspakke med en vimpel, et årsmærke og klistermærker, som bevis på, at du tager ansvar for andre mennesker, der færdes på og i havet.

Andre aktioner udført af DSRS København

Defekt styring

Vores besætning var allerede i gang med en opgave med en Coronet 24 med motorstop, da vagthavende gav besked om en mulig ny opgave: En svensk Nimbus 28 lå med
DSRS København
Læs mere
Assistance

Defekt kølesystem

Vores vagthavende fik en opkald fra en Coronet 24 med motorstop i Kronløbet. Selvom de lå i hovedløbet, handlede skipper helt korrekt og fik straks kastet anker
DSRS København
Læs mere
Assistance

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Gå ikke klip af vores nyhedsbrev ! Vi udsender et nyhedsbrev 6-8 gange om året, med nyheder, tips & tricks, gode tilbud fra vores samarbejdspartner samt anden god information. Tilmeld dig i dag og vær med !