Dsrs

53fod sejlbåd med defekt gear.

På ved mod en anden opgave modtages der et lidt uklart nødkald fra en sejlbåd, da vi er relativt tæt på bliver vi sendt af lyngby op til båden, da vi kommer der op kan vi konstatere at det ikke er så alvorligt, da det viser sig at de blot har et defekt gear men driver kraftigt mod Middelgrunden. Netop som vi har kontakt med båden bliver der sendt et mandoverbord syd Dragør, så vi beder båden sætte anker og oplyser vi kommer retur og instruks om, hvordan de skal forhold sig, hvis anket ikke kan holde båden i de ca. 15-20 m/sek. vi kommer tilbage efter de andre opgaver og bugsere den 53fod og 30T tunge båd ind i Københavns havn. De er meget tilfredse. 

STØT DANSK SØREDNINGSSELSKAB

Når du støtter Dansk Søredningsselskab, tager du ansvar for alle der færdes til søs. Om du er lystsejler, fisker eller blot på gennemfart – så er vi fælles om at færdes på havet. Dansk Søredningsselskab hjælper alle, der har brug for hjælp på søen, uanset om de er medlem eller ej. Vores redningsmandskab arbejder frivilligt og ulønnet hele året rundt. Men vi kan kun eksistere på grund af mennesker som dig, der tager ansvar og gør noget for fællesskabet på havet.

Som medlem er du med til at sikre at:

  • Dansk Søredningsselskab kan stå til rådighed hele døgnet - året rundt.
  • Vores frivillige, ulønnede redningsmandskab kan blive uddannede.
  • Vi kan rykke ud til ikke livstruende situationer til inden for 20 minutter.
  • Vores redningsbåde og redningsudstyr kan blive vedligeholdt.
  • Vi kan etablere nye redningsstationer i flere danske havne.

Et medlemskab koster 600 kr. pr kalender år.

Når du har meldt dig ind, sender vi dig en medlemspakke med en vimpel, et årsmærke og klistermærker, som bevis på, at du tager ansvar for andre mennesker, der færdes på og i havet.

Andre aktioner udført af DSRS København

Assistance til 28 fods motorbåd

Der indløb en alarm om en 28 fods motorbåd der lå og drev ud for Kastrup med, der var en person ombord og han havde fået motor problemer. Han havde brug for
DSRS København
Læs mere
Assistance

Tredje opgave øst for Saltholm

Opgave 3 På vej tilbage for anden gang og igen netop nået nord for Saltholm, kom dagens tredje opgave fra vagthavende. Da vi indtastede koordinaterne troede vi
DSRS København
Læs mere
Assistance

Dagens anden grundstødning ved Saltholm

Opgave #2 Efter at have sagt farvel til svenskerne efter opgave 1 ved Ndr Flint satte vi kursen hjemover. Vi nåede dog kun lige nord for Saltholm, da dagens
DSRS København
Læs mere
Assistance

Grundstødning Saltholm

Opgave #1 Først på formiddagen indløb en opgave fra JRCC. En svensk 33 fods sejlbåd der var grundstødt øst for Saltholm, på et for os ganske velkendt sted
DSRS København
Læs mere
Assistance

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Gå ikke klip af vores nyhedsbrev ! Vi udsender et nyhedsbrev 6-8 gange om året, med nyheder, tips & tricks, gode tilbud fra vores samarbejdspartner samt anden god information. Tilmeld dig i dag og vær med !