Fiskejolle på slæb efter Rescue Heimdal

Fiskejolle med motorstop

En mindre åben fiskejolle var her til morgen taget ud fra Helsingør men kom ikke længere end lige ud for Marienlyst før dieselmotoren satte ud og ikke ville igang igen.
Desværre havde skipper ikke nok anker ombord til at kunne holde i vestenvinden, så jollen drev mod Sverige og da Rescue heimdal fik fat i den var den godt på vej mod sejlrenden.
En hurtig aktion ikke langt fra havnen, så vi fik hurtigt hjulpet båd og skipper tilbage til Helsingør.

STØT DANSK SØREDNINGSSELSKAB

Når du støtter Dansk Søredningsselskab, tager du ansvar for alle der færdes til søs. Om du er lystsejler, fisker eller blot på gennemfart – så er vi fælles om at færdes på havet. Dansk Søredningsselskab hjælper alle, der har brug for hjælp på søen, uanset om de er medlem eller ej. Vores redningsmandskab arbejder frivilligt og ulønnet hele året rundt. Men vi kan kun eksistere på grund af mennesker som dig, der tager ansvar og gør noget for fællesskabet på havet.

Som medlem er du med til at sikre at:

  • Dansk Søredningsselskab kan stå til rådighed hele døgnet - året rundt.
  • Vores frivillige, ulønnede redningsmandskab kan blive uddannede.
  • Vi kan rykke ud til ikke livstruende situationer til inden for 20 minutter.
  • Vores redningsbåde og redningsudstyr kan blive vedligeholdt.
  • Vi kan etablere nye redningsstationer i flere danske havne.

Et medlemskab koster 600 kr. pr kalender år.

Når du har meldt dig ind, sender vi dig en medlemspakke med en vimpel, et årsmærke og klistermærker, som bevis på, at du tager ansvar for andre mennesker, der færdes på og i havet.

Andre aktioner udført af DSRS Helsingør

Sejlbåd på grund

Lidt nord for Kyrckbacken på Ven gemmer det svenske grundfjeld sig lige under overfladen, og nogle gange er stenene også synlige. Skarverne sidder der og tørrer
DSRS Helsingør
Læs mere
Assistance

Motorstop

Amy 23 "Søfri" havde fået motorstop i svensk farvand, nærmere ud for Ålabodarna. Der var for dybt til at ankre, så de drev stille roligt mod nord, men de
DSRS Helsingør
Læs mere
Assistance

Bayliner med motorstop

Skipperen på en Bayliner 275 havde fået motorstop lidt øst for Gilleleje Havn, nærmere ud for Nakkehoved Fyr. De havde kastet anker i det fine vejr og afventede
DSRS Helsingør
Læs mere
Assistance

Surfer i problemer

På vej ud til anden opgave ved Hornbæk, blev vi af JRCC rekvireret til "surfer i problemer". Surferen befandt sig ud for Hellebæk Kirke og 3-400 meter fra
DSRS Helsingør
Læs mere
Forbyggende SAR

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Gå ikke klip af vores nyhedsbrev ! Vi udsender et nyhedsbrev 6-8 gange om året, med nyheder, tips & tricks, gode tilbud fra vores samarbejdspartner samt anden god information. Tilmeld dig i dag og vær med !