Hallberg-Rassy i Masnedsund

Hallberg-Rassy 34 grundstødt

Medlem kontakter DSRS Vordingborg direkte og beder om at blive trukket fri. Er grundstødt syd for Trellegrunden ved sejlrenden indtil Masnedsund. Samtidig er Rescue Vordingborg ved at afslutte en opgave i Stubbekøbing havn så denne fritrækning kan klares på hjemturen. Rescue Vordingborg afsejler Stubbekøbing og fremme ved havaristen bliver hurtigt fastgjort en slæbeline og havaristen trækkes fri og fortsætter sin rejse for egen kraft. Rescue Vordingborg returnerer til sin hjemhavn.

STØT DANSK SØREDNINGSSELSKAB

Når du støtter Dansk Søredningsselskab, tager du ansvar for alle der færdes til søs. Om du er lystsejler, fisker eller blot på gennemfart – så er vi fælles om at færdes på havet. Dansk Søredningsselskab hjælper alle, der har brug for hjælp på søen, uanset om de er medlem eller ej. Vores redningsmandskab arbejder frivilligt og ulønnet hele året rundt. Men vi kan kun eksistere på grund af mennesker som dig, der tager ansvar og gør noget for fællesskabet på havet.

Som medlem er du med til at sikre at:

  • Dansk Søredningsselskab kan stå til rådighed hele døgnet - året rundt.
  • Vores frivillige, ulønnede redningsmandskab kan blive uddannede.
  • Vi kan rykke ud til ikke livstruende situationer til inden for 20 minutter.
  • Vores redningsbåde og redningsudstyr kan blive vedligeholdt.
  • Vi kan etablere nye redningsstationer i flere danske havne.

Et medlemskab koster 600 kr. pr kalender år.

Når du har meldt dig ind, sender vi dig en medlemspakke med en vimpel, et årsmærke og klistermærker, som bevis på, at du tager ansvar for andre mennesker, der færdes på og i havet.

Andre aktioner udført af DSRS Vordingborg

Udkald fra JRCC

Kl.23.20 bliver DSRS Vordingborg kontaktet af JRCC angående en 13 fod jolle / speedbåd med 2 unge mænd ombord, som driver omkring Sortsø Havn med motorstop
DSRS Vordingborg
Læs mere
Assistance

Motorstop, hurtig respons

En 22 fods motorbåd med motorstop i Færgestrømmen tæt på Vordingborg ringede direkte til stationen. Meget heldigt var 3 søreddere netop mødt ind for
DSRS Vordingborg
Læs mere
Assistance

Løsrevet jolle på tur

En 21Fods Nordan jolle rev sig i den stærke vind Sankt Hans aften løs fra sin plads i Masnedsund, efter aftale med JRCC tog vi en kort tur ud for at sikre at
DSRS Vordingborg
Læs mere
Assistance

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Gå ikke klip af vores nyhedsbrev ! Vi udsender et nyhedsbrev 6-8 gange om året, med nyheder, tips & tricks, gode tilbud fra vores samarbejdspartner samt anden god information. Tilmeld dig i dag og vær med !