Hjælp til indsejling d. 01/06-2020

Hjælp til indsejling

Samme tid som opkald nummer 3, kommer ind får vi opkald nummer 4. Som var en 32 fod sejlbåd, der ville sejle mod Lynetten Margretheholm, og mødes med os ved indsejlingen. Så da vi have trukket opkald nummer 5 fri som havde stået på grund ved Saltholm. sejlede vi til Lynetten Margretheholm, for at mødes med sejlbåden. heldigvis havde sejlbåden ikke haft så god fart som ellers forventet. Så vi kunne sejle længere ud og mødes med dem, og havde god tid til at sejle og planlægge turen ind i havnen. De gode sejlere havde kontaktet JRCC via sejlsikkert appen. 

Da vi kom tættere på Lynetten Margretheholm, slap vi slæbbet og fik båden på siden for at få bedre manøvrere.  Under indsejling blev der talt om sikkerhed på vandet, og om DSRS.

STØT DANSK SØREDNINGSSELSKAB

Når du støtter Dansk Søredningsselskab, tager du ansvar for alle der færdes til søs. Om du er lystsejler, fisker eller blot på gennemfart – så er vi fælles om at færdes på havet. Dansk Søredningsselskab hjælper alle, der har brug for hjælp på søen, uanset om de er medlem eller ej. Vores redningsmandskab arbejder frivilligt og ulønnet hele året rundt. Men vi kan kun eksistere på grund af mennesker som dig, der tager ansvar og gør noget for fællesskabet på havet.

Som medlem er du med til at sikre at:

  • Dansk Søredningsselskab kan stå til rådighed hele døgnet - året rundt.
  • Vores frivillige, ulønnede redningsmandskab kan blive uddannede.
  • Vi kan rykke ud til ikke livstruende situationer til inden for 20 minutter.
  • Vores redningsbåde og redningsudstyr kan blive vedligeholdt.
  • Vi kan etablere nye redningsstationer i flere danske havne.

Et medlemskab koster 600 kr. pr kalender år.

Når du har meldt dig ind, sender vi dig en medlemspakke med en vimpel, et årsmærke og klistermærker, som bevis på, at du tager ansvar for andre mennesker, der færdes på og i havet.

Andre aktioner udført af DSRS København

Sejlbåd med motorskade

En 49 fods sejlbåd ligger ved Øresundsbroen og har motorskade, de vil gerne have hjælp til at komme i havn. De er på vej til Skovshoved og vi aftaler at vi
DSRS København
Læs mere
Assistance

18’ motorbåd med maskinskade

Ejeten af en lille motorbåd med maskinskade ringer og beder om hjælp, de ligger ud for Skovshoved og er to voksne og 5 børn. Vi sætter et hold og er fremme ret
DSRS København
Læs mere
Assistance

LM30 med motorstop

Udkald til LM30 med motorstop ud for Middelgrunds fortet, vi får samlet en besætning på fire mand og sejler ud for at assistere en LM30 med 2 personer ombord
DSRS København
Læs mere
Assistance

Sejlbåd med motorstop

47 fod sejlbåd på 15 ton med motorstop behøver hjælp for at komme i havn en regnfuld aften.
DSRS København
Læs mere
Assistance

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Gå ikke klip af vores nyhedsbrev ! Vi udsender et nyhedsbrev 6-8 gange om året, med nyheder, tips & tricks, gode tilbud fra vores samarbejdspartner samt anden god information. Tilmeld dig i dag og vær med !