aktion

Kæntret jolle - to personer i vandet

JRCC alarmerer os om en kæntret jolle ud for Helsingør Nordhavn med to personer i vandet. Vi rykker så hurtigt vi kan og er ude af havnen 11 minutter efter alarmen.

Da vi kommer ud af havnen ser vi en lodsbåd, der ligger ved en kæntret jolle. En person er i vandet mens en anden sidder på bunden af båden. Søerne er overraskende store og båden ruller en del i vandet. Vi sejler hurtigt derhen og får de to personer ombord. Samtidig får vi kontakt til vores anden-båd Ran og beder dem hente jollen mens vi returnerer med et to sejlere, der på det tidspunkt efter eget udsagn havde ligget en halv times tid i vandet. De virker lettere chokerede men ellers ok.

Vi bliver mødt af brandvæsen og politi på havnen, der overtager de forulykkede til nærmere undersøgelse. Vi returnerer for at hjælpe Ran og beredskabet med at bjærge båden. 

STØT DANSK SØREDNINGSSELSKAB

Når du støtter Dansk Søredningsselskab, tager du ansvar for alle der færdes til søs. Om du er lystsejler, fisker eller blot på gennemfart – så er vi fælles om at færdes på havet. Dansk Søredningsselskab hjælper alle, der har brug for hjælp på søen, uanset om de er medlem eller ej. Vores redningsmandskab arbejder frivilligt og ulønnet hele året rundt. Men vi kan kun eksistere på grund af mennesker som dig, der tager ansvar og gør noget for fællesskabet på havet.

Som medlem er du med til at sikre at:

  • Dansk Søredningsselskab kan stå til rådighed hele døgnet - året rundt.
  • Vores frivillige, ulønnede redningsmandskab kan blive uddannede.
  • Vi kan rykke ud til ikke livstruende situationer til inden for 20 minutter.
  • Vores redningsbåde og redningsudstyr kan blive vedligeholdt.
  • Vi kan etablere nye redningsstationer i flere danske havne.

Et medlemskab koster 600 kr. pr kalender år.

Når du har meldt dig ind, sender vi dig en medlemspakke med en vimpel, et årsmærke og klistermærker, som bevis på, at du tager ansvar for andre mennesker, der færdes på og i havet.

Andre aktioner udført af DSRS Helsingør

Motortest fejlede succesfuldt

Lørdag aften var 19 fod daycruiser med to personer om bord kun lige akkurat kommet uden for havnen i Rungsted for at teste deres ny-renoverede motor, da testen
DSRS Helsingør
Læs mere
Assistance

LM 23 med beskadiget ror

Lørdag 4/7 var to yngre og relativt uerfarne sejlere på vej til Lemvig i en LM 23 motorsejler og ringede til DSRS Helsingør da de desværre lå med beskadiget ror
DSRS Helsingør
Læs mere
Assistance

Fisker med motorstop

Torsdag til aften var en fisker fra Helsingør Nordhavn taget ud i sin lille damjolle for at røgte sine garn. På vej hjem til Helsingør Nordhavn fik han desværre
DSRS Helsingør
Læs mere
Assistance

Speedbåd uden styring ved Ven

Onsdag aften er normal træningsaften for DSRS Helsingør og der var lagt en spændende opgave denne aften af vores erfarne instruktør. Men vi var kun lige kommet
DSRS Helsingør
Læs mere
Assistance

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Gå ikke klip af vores nyhedsbrev ! Vi udsender et nyhedsbrev 6-8 gange om året, med nyheder, tips & tricks, gode tilbud fra vores samarbejdspartner samt anden god information. Tilmeld dig i dag og vær med !