Løbet tør (27/05-2020)

Løbet tør brændstof

Alarmen gik klokken 18:50, og vi er i dragterne kl 19:21. Der bliver ringet til havaristen om at vi er på vej, men får at vide vores hjælp ikke er nødvendig. Da de har fået hjælp fra en anden båd. Redderen taler dog, lidt med havaristen og får indtrykket af, deres motor ikke helt vil det som de gerne vil. Så vi hopper i båden og tager ind til Københavns havn, for at se havaristen kan sejle. når der er kommet lidt brændstof på tanken.

Omkring klokken 19:40, ringer havaristen igen, og spørger om vi stadig er på vandet. da de godt kunne tænke sig vores hjælp, de får guidet os ind til til en side kanal, hvor vi ikke havde set dem tidligere, da de havde forladt båden. Vi finder havaristen og får dem slæbt til Lynetten Margretheholm, så de kunne mere end kun 10L brændstof på deres tank. og kunne sejle hjem til Vedbæk igen. 

STØT DANSK SØREDNINGSSELSKAB

Når du støtter Dansk Søredningsselskab, tager du ansvar for alle der færdes til søs. Om du er lystsejler, fisker eller blot på gennemfart – så er vi fælles om at færdes på havet. Dansk Søredningsselskab hjælper alle, der har brug for hjælp på søen, uanset om de er medlem eller ej. Vores redningsmandskab arbejder frivilligt og ulønnet hele året rundt. Men vi kan kun eksistere på grund af mennesker som dig, der tager ansvar og gør noget for fællesskabet på havet.

Som medlem er du med til at sikre at:

  • Dansk Søredningsselskab kan stå til rådighed hele døgnet - året rundt.
  • Vores frivillige, ulønnede redningsmandskab kan blive uddannede.
  • Vi kan rykke ud til ikke livstruende situationer til inden for 20 minutter.
  • Vores redningsbåde og redningsudstyr kan blive vedligeholdt.
  • Vi kan etablere nye redningsstationer i flere danske havne.

Et medlemskab koster 600 kr. pr kalender år.

Når du har meldt dig ind, sender vi dig en medlemspakke med en vimpel, et årsmærke og klistermærker, som bevis på, at du tager ansvar for andre mennesker, der færdes på og i havet.

Andre aktioner udført af DSRS København

Ror sidder fast.

Midt under vores igangværende opgave kom der endnu et opkald – denne gang fra en mindre motorbåd, hvis ror sad fast. Vi meddelte straks, at vi ville gøre vores
DSRS København
Læs mere
Assistance

Vand i motorrum.

Dagens opgave startede med et opkald fra en motorbåd, der havde fået motorstop ud for Skovshoved. Da skipper og mandskab tjekkede motorrummet, kunne de
DSRS København
Læs mere
Assistance

Grundstødning på Nordreflint

Dagens andet udkald førte os hurtigt videre. Mens vi var på vej tilbage fra vores forrige opgave, blev vi kontaktet af vagthavende: En svensk sejlbåd (medlem af
DSRS København
Læs mere
Assistance

Tabt skrue

Dagens første udkald gik til et af vores medlemmer, der var på vej retur fra en dagstur til Basebäck. Desværre mistede de skruen under havnemanøvren og fik brug
DSRS København
Læs mere
Assistance

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Gå ikke klip af vores nyhedsbrev ! Vi udsender et nyhedsbrev 6-8 gange om året, med nyheder, tips & tricks, gode tilbud fra vores samarbejdspartner samt anden god information. Tilmeld dig i dag og vær med !