Havaristen

Motorstop ved aflandshage

Det bliver aftalt med Martim Assistance, at vi sejler ud og markerer den sunkne båd med en stor kuglebøje med gult refleksbånd på, så skibstrafikken forhåbentlig kan få øje på den og styre klar af den sunkne båd.
Da Rescue Saga kommer retur til Køge Marina, står der et nyt hold på fire mand klar til at tanke og sejle ud for at sætte en markeringsbøje ved den sunkne båd. 

På vej derud bliver de kontaktet af vagthavende. En 27 fods motorbåd har fået motorstop ved Aflandshage, så de ændrer kursen mod Amager.
Da de kommer frem, ligger motorbåden langt inde. De får en trosse ombord og begynder at trække dem mod Brøndby Havn. De modtager endnu et opkald fra en ung mand, hvis båd er sunket ud for Brøndby Havn. Det bliver aftalt, at besætningen vil kigge på det, når de har været inde med den båd, de har på slæb, og selvfølgelig styre klar af den position, båden ligger på. 

Motorbåden med motorstop bliver lagt til i Brøndby.

STØT DANSK SØREDNINGSSELSKAB

Når du støtter Dansk Søredningsselskab, tager du ansvar for alle der færdes til søs. Om du er lystsejler, fisker eller blot på gennemfart – så er vi fælles om at færdes på havet. Dansk Søredningsselskab hjælper alle, der har brug for hjælp på søen, uanset om de er medlem eller ej. Vores redningsmandskab arbejder frivilligt og ulønnet hele året rundt. Men vi kan kun eksistere på grund af mennesker som dig, der tager ansvar og gør noget for fællesskabet på havet.

Som medlem er du med til at sikre at:

  • Dansk Søredningsselskab kan stå til rådighed hele døgnet - året rundt.
  • Vores frivillige, ulønnede redningsmandskab kan blive uddannede.
  • Vi kan rykke ud til ikke livstruende situationer til inden for 20 minutter.
  • Vores redningsbåde og redningsudstyr kan blive vedligeholdt.
  • Vi kan etablere nye redningsstationer i flere danske havne.

Et medlemskab koster 600 kr. pr kalender år.

Når du har meldt dig ind, sender vi dig en medlemspakke med en vimpel, et årsmærke og klistermærker, som bevis på, at du tager ansvar for andre mennesker, der færdes på og i havet.

Andre aktioner udført af DSRS Køge

Kutter hænger fast i garn

En kutter sejlede ind i et garn og sad fast. Vi asisterede kutter til Købe havn, hvor båden kom op og fik renset kruen for rester af garnet
DSRS Køge
Læs mere
Assistance

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Gå ikke klip af vores nyhedsbrev ! Vi udsender et nyhedsbrev 6-8 gange om året, med nyheder, tips & tricks, gode tilbud fra vores samarbejdspartner samt anden god information. Tilmeld dig i dag og vær med !