Luna 30 fods sejlbåd

noget i skruen

udkald modtaget kl. 18,20 fra JRCC om noget i skruen, ligger nord for Dragør, vi er klar på stationen og sejlklar kl. 19,00. Vi finder hurtig haveristen og får lagt ham på siden da der ikke er langt til Dragør, kl. 19,35 er han på plads i havnen hvor morfar er ankommet for at hente besætningen, vi sejler retur til lynnetten og er hjemme igen i havnen kl. 20,15. Han er ikke medlem, men får overleveret en folder så han kan melde sig ind.

STØT DANSK SØREDNINGSSELSKAB

Når du støtter Dansk Søredningsselskab, tager du ansvar for alle der færdes til søs. Om du er lystsejler, fisker eller blot på gennemfart – så er vi fælles om at færdes på havet. Dansk Søredningsselskab hjælper alle, der har brug for hjælp på søen, uanset om de er medlem eller ej. Vores redningsmandskab arbejder frivilligt og ulønnet hele året rundt. Men vi kan kun eksistere på grund af mennesker som dig, der tager ansvar og gør noget for fællesskabet på havet.

Som medlem er du med til at sikre at:

  • Dansk Søredningsselskab kan stå til rådighed hele døgnet - året rundt.
  • Vores frivillige, ulønnede redningsmandskab kan blive uddannede.
  • Vi kan rykke ud til ikke livstruende situationer til inden for 20 minutter.
  • Vores redningsbåde og redningsudstyr kan blive vedligeholdt.
  • Vi kan etablere nye redningsstationer i flere danske havne.

Et medlemskab koster 600 kr. pr kalender år.

Når du har meldt dig ind, sender vi dig en medlemspakke med en vimpel, et årsmærke og klistermærker, som bevis på, at du tager ansvar for andre mennesker, der færdes på og i havet.

Andre aktioner udført af DSRS København

Hjælp til motorbåd

Under tirsdagens træning bliver vi kontaktet af Lyngby Radio, der søger hjælp til en 24-fods motorbåd med overophedet motor ved Avedøre Værket. Vi accepterer
DSRS København
Læs mere
Assistance

Stor husbåd m. motorstop

Vi fik et udkald til en motorbåd med motorstop lidt efter 21 torsdag aften. Vi fik hurtigt samlet et hold og sejlede fra lynetten. Det var mørkt, men vi fandt
DSRS København
Læs mere
Assistance

Motorstop Sjællandsbroen

Udkald til 6 meter motorbåd med motorstop mellem Ishøj og Greve havn. Lige som Rescue Njord er klar til at afgå, bliver udkaldet afblæst da havaristen har fået
DSRS København
Læs mere
Assistance

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Gå ikke klip af vores nyhedsbrev ! Vi udsender et nyhedsbrev 6-8 gange om året, med nyheder, tips & tricks, gode tilbud fra vores samarbejdspartner samt anden god information. Tilmeld dig i dag og vær med !