DSRS-RUDKØBING

Sejlbåd på grund

Tysk sejlbåd på grund ved Langholm lige før Marstal. De gik på grund sent på aftenen da man sprang en bøje over. De kastede anker og ville kontakte DSRS-RUDKØBING næste formiddag. Det betød at de drev noget længere ind, og båden havde lagt sig på siden i sandbanken. Det tog noget tid at få dem fri. Efter fritrækning blev båden i fællesskab inspireret for eventuelle skader. De blev fulgt til Marstal.

STØT DANSK SØREDNINGSSELSKAB

Når du støtter Dansk Søredningsselskab, tager du ansvar for alle der færdes til søs. Om du er lystsejler, fisker eller blot på gennemfart – så er vi fælles om at færdes på havet. Dansk Søredningsselskab hjælper alle, der har brug for hjælp på søen, uanset om de er medlem eller ej. Vores redningsmandskab arbejder frivilligt og ulønnet hele året rundt. Men vi kan kun eksistere på grund af mennesker som dig, der tager ansvar og gør noget for fællesskabet på havet.

Som medlem er du med til at sikre at:

  • Dansk Søredningsselskab kan stå til rådighed hele døgnet - året rundt.
  • Vores frivillige, ulønnede redningsmandskab kan blive uddannede.
  • Vi kan rykke ud til ikke livstruende situationer til inden for 20 minutter.
  • Vores redningsbåde og redningsudstyr kan blive vedligeholdt.
  • Vi kan etablere nye redningsstationer i flere danske havne.

Et medlemskab koster 600 kr. pr kalender år.

Når du har meldt dig ind, sender vi dig en medlemspakke med en vimpel, et årsmærke og klistermærker, som bevis på, at du tager ansvar for andre mennesker, der færdes på og i havet.

Andre aktioner udført af DSRS Rudkøbing

Sejlbåd på grund

Tysk sejlbåd på grund ved Langholm lige før Marstal. De gik på grund sent på aftenen da man sprang en bøje over. De kastede anker og ville kontakte DSRS
DSRS Rudkøbing
Læs mere
Forbyggende SAR

Tysk Trimaran kæntret NØ for Thurø

Silver Rudder ringer om en trimaran der er turnet rundt NØ for Thurø på en pos 55°04,1N 010°46,3N. De fortæller at bådføreren ligger på trimaranens skrog. Der
DSRS Rudkøbing
Læs mere
Forbyggende SAR

Alvorlig sygdom

Fredags tur ved Silverrudder. Vores team på Norden Rescue var sejlet til Svendborg, hvor de skulle hjælpe, hvis der opstår problemer ved starten på Silverrudder
DSRS Rudkøbing
Læs mere
Alarm SAR

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Gå ikke klip af vores nyhedsbrev ! Vi udsender et nyhedsbrev 6-8 gange om året, med nyheder, tips & tricks, gode tilbud fra vores samarbejdspartner samt anden god information. Tilmeld dig i dag og vær med !