ÅRETS SØREDNING

Tre nominerede til ”Årets søredning” er fundet!

Hvem vinder titlen som Årets Søredning 2025?

Er det Faxe, Struer eller Kerteminde, der skal løbe med titlen ”Årets Søredning 2025”? Det bliver afgjort i den kommende måned, hvor Dansk Søredningsselskab (DSRS) offentliggør, hvilken af de tre redningsstationer der vinder hæderen.

Det er første gang, DSRS kårer ”Årets Søredning”. Initiativet er inspireret af vores nabolande Norge og Sverige, hvor man i adskillige år har hædret frivillige, som har ydet en ekstraordinær indsats i løbet af året.

”Vores over 400 frivillige gør en kæmpe indsats for at skabe tryghed i de indre danske farvande, og vi har derfor besluttet at hædre dem og på den måde også skabe opmærksomhed på det store ansvar, der hviler på de frivillige i DSRS.”

– Steen Wintlev-Jensen, bestyrelsesformand for DSRS

DSRS’ 14 stationer har i forbindelse med udvælgelsen indsendt deres bud på, hvem de mener bør modtage prisen. Kriterierne har blandt andet været beslutsomhed, samarbejde med andre enheder samt indsatser, der gik ud over det forventede.

Herefter har bestyrelsen udvalgt de tre nominerede aktioner, som nu skal til afstemning blandt alle 400 frivillige.

”Vi mener, at den største ros, man kan få, er den man får fra sine jævnbyrdige kolleger. Derfor er det alle de frivillige, der skal afgøre, hvem der løber af med trofæet. Søredning er en holdsport, og derfor kårer vi ikke enkeltpersoner, men det hold der sammen løste opgaven.”

– Steen Wintlev-Jensen

De nominerede aktioner

Den endelige vinder afsløres på DSRS’ generalforsamling den 17. marts.

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Gå ikke klip af vores nyhedsbrev ! Vi udsender et nyhedsbrev 6-8 gange om året, med nyheder, tips & tricks, gode tilbud fra vores samarbejdspartner samt anden god information. Tilmeld dig i dag og vær med !