Rødt udkald - Apollo 32 tager vand ind

Rødt udkald - Apollo 32 tager vand ind

Rød udkald

Vagttelefonen ringer Kl. 9.44, en motorbåd tager vand ind. Et Crew står hurtigt klar og får pakket båden med pumpe og diverse. Crewet afgår indenfor 12 min. 

Udkaldet er ved Fyns Hoved, så vagttelefonen får besked om, at kalde Bregnør ud, da det er i deres område. Da Crewet ankommer til positionen får de en melding om, at havaristen er kommet ind i Korshavn. Crewet beslutter at sejle ind for at se, om de stadig har behov for assistance. Da Crewet kommer ind i Korshavn kan de se en Apollo 32 ligge meget lavt i vandet, så de sejler op på siden af den og kan se at de kæmper med at får vand ud af båden. Crewet sætter deres lænsepumpe over og båden bliver tømt for vand. Crewet kan se at det stadig fosser ud med vand ved roret. Crewet kommer en del tætte garn i og det virker. Båden skal på land, derfor ringer Crewet op til deres kollegaer i DSRS Bregnør, om de ved hvad der er af muligheder i havnen. Crewet og Bregnør bliver enig om, at slæbe den til Bregnør.

Havaristen får hjælp fra DSRS Bregnør det sidste stykke. Crewet vender retur til Juelsminde og få tanket og klargjort til næste udkald.

STØT DANSK SØREDNINGSSELSKAB

Når du støtter Dansk Søredningsselskab, tager du ansvar for alle der færdes til søs. Om du er lystsejler, fisker eller blot på gennemfart – så er vi fælles om at færdes på havet. Dansk Søredningsselskab hjælper alle, der har brug for hjælp på søen, uanset om de er medlem eller ej. Vores redningsmandskab arbejder frivilligt og ulønnet hele året rundt. Men vi kan kun eksistere på grund af mennesker som dig, der tager ansvar og gør noget for fællesskabet på havet.

Som medlem er du med til at sikre at:

  • Dansk Søredningsselskab kan stå til rådighed hele døgnet - året rundt.
  • Vores frivillige, ulønnede redningsmandskab kan blive uddannede.
  • Vi kan rykke ud til ikke livstruende situationer til inden for 20 minutter.
  • Vores redningsbåde og redningsudstyr kan blive vedligeholdt.
  • Vi kan etablere nye redningsstationer i flere danske havne.

Et medlemskab koster 600 kr. pr kalender år.

Når du har meldt dig ind, sender vi dig en medlemspakke med en vimpel, et årsmærke og klistermærker, som bevis på, at du tager ansvar for andre mennesker, der færdes på og i havet.

Andre aktioner udført af DSRS Juelsminde

Dagens andet udkald

Dagens andet udkald kommer kl. 20.49 om en 18 fods motorbåd med motorstop ved Strib Fyr. Vi samler 2 mand og afgår mod Bogense for at få den tredje mand med. En
DSRS Juelsminde
Læs mere
Assistance

Dagens første Udkald

Dagens første udkald kommer fra JRCC om en 28 fods sejlbåd på grund på Tunø rev. Vi samler en besætning, men når ikke ud af havnen inden den bliver afblæst, de
DSRS Juelsminde
Læs mere
Assistance

Grundstødning ved Stenderup Hage

Grønt udkald kommer fra JRCC, om vi kan hjælpe en motorbåd ved Stenderup Hage, da vores kollegaer i Assens ikke kan stille hold. Vi får samlet en besætning på
DSRS Juelsminde
Læs mere
Assistance

Grundstødning ved Bjørnsknude

kl.10.27 får vi en alarm, en tysk 30 fods sejlbåd er gået på grund ved Bjørnsknude. Loke var på vandet og fremme ved haveristen på kun 7 minutter. Båden blev
DSRS Juelsminde
Læs mere
Assistance

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Gå ikke klip af vores nyhedsbrev ! Vi udsender et nyhedsbrev 6-8 gange om året, med nyheder, tips & tricks, gode tilbud fra vores samarbejdspartner samt anden god information. Tilmeld dig i dag og vær med !